pixabay.com
StoryEditor

V RTVS začali školiť novinárov. Svoju činnosť zahájilo regionálne vzdelávacie centrum EBU

06.06.2019, 15:45
Autor:
TSTS
Prvý medzinárodný workshop je zameraný na dátovú žurnalistiku.

V priestoroch Slovenského rozhlasu dnes začal dvojdňový medzinárodný workshop, organizovaný Európskou vysielacou úniou (EBU), zameraný na dátovú žurnalistiku. Zároveň ním odštartovalo svoju oficiálnu činnosť nové Regionálne centrum vzdelávania Akadémie EBU, ktoré pôsobí v RTVS.

​Na workshope sa zišlo 20 redaktorov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Lektor Ville Juutilainen z Fínskeho rozhlasu im približuje problematiku zdrojov dát, ich filtrácie a využívania pri tvorbe redakčných príspevkov. Ville Juutilainen sa špecializuje na príbehy vychádzajúce z dát, vizualizáciu a nové spôsoby rozprávania príbehov. Pracuje pre dátový a interaktívny tím Plus Desk Fínskej vysielacej spoločnosti (YLE).

RTVS po vzore iných európskych televízií začína budovať vlastné oddelenie dátovej žurnalistiky. „Verím, že diváci čoskoro uvidia prvé výstupy nielen v spravodajstve, ale aj v publicistike,” uviedol šéfdramaturg aktuálnej a analytickej publicistiky RTVS Richard Bolješik.

Za posledný rok RTVS zintenzívnila spoluprácu s EBU. Odrazilo sa to napríklad v rapídnom náraste počtu spravodajských príspevkov, ktoré posiela do výmennej siete EBU. Tie používa vyše sto členských televíznych a rozhlasových staníc na prípravu svojho spravodajstva. Okrem toho sa RTVS intenzívne zapája do workshopov a školení, organizovaných vysielacou úniou.

„Snažíme sa vzdelávať našich redaktorov ako po formálnej stránke - hlasový prejav a vystupovanie pred kamerou, tak po obsahovej a objektívne spracovávanie informácií považujeme za veľmi dôležité. Regionálne vzdelávacie centrum EBU vytvára nový priestor na medzinárodné odovzdávanie skúseností aj v tejto oblasti,“ priblížil riaditeľ Sekcie ľudských zdrojov RTVS Václav Staškovič.

Európska vysielacia únia (EBU) má 73 členov v 56 krajinách, ktorí prevádzkujú stovky televíznych a rozhlasových staníc.

01 - Modified: 2018-10-03 08:59:33 - Feat.: - Title: Verejnoprávni vysielatelia z V4 sa stretli so šéfom RTVS. Rokovali aj o vzájomnej spolupráci svojich médií 02 - Modified: 2018-06-29 19:34:22 - Feat.: - Title: Šéf BBC je na čele európskych verejnoprávnych médií. Jeho úlohou bude obhajovať ich pozície 03 - Modified: 2017-05-30 10:26:20 - Feat.: - Title: RTVS privíta najvýznamnejšie postavy verejnoprávnych televízií v Európe
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 01:23