StoryEditor

Jednotka RTVS uvedie v televíznej premiére film Správa

24.01.2022, 15:05
Autor:
hrnhrn
Snímka režiséra Petra Bebjaka prichádza na obrazovky len štyri mesiace po kinopremiére.

Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo spolu s mladším väzňom Vrbom uniknúť z prísne stráženého tábora smrti Osvienčim. Cieľom úteku nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícok ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní dorazili na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny.

O tom je príbeh filmu Správa, ktorý ponúkne Jednotka divákom RTVS už v stredu 26. januára o 20.30 h, v predvečer Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Snímka režiséra Petra Bebjaka prichádza na obrazovky len štyri mesiace po slovenskej kinopremiére, ktorú mala 23. septembra minulého roka. Správu premietali aj kiná v USA, Španielsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku či Japonsku.

Snímka Správa vznikla na základe knižnej predlohy autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Réžiu mal v rukách jeden z najúspešnejších súčasných slovenských režisérov, Peter Bebjak. Vo filme sa predstaví viacero hercov, pre ktorých účinkovanie v Správe predstavovalo potrebu dokonalej prípravy, nielen psychickej, ale aj fyzickej. Jeden z protagonistov, Noël Czuczor, pre svoju rolu schudol 18 kg, jeho kolega Jan Nedbal až neuveriteľných 50 kg. „Asi dva mesiace som jedol jedno malé jedlo denne, vyfajčil 30 cigariet a keď som mal hlad, tak som si dal kávu,“ spomína predstaviteľ františkánskeho kňaza.

​Hlavných hrdinov, Valéra a Fredyho, stvárnili Noël Czuczor a Peter Ondrejička. Pre oboch išlo o unikátnu skúsenosť. „Herec chce často pochopiť, porozumieť postave, ktorú stvárňuje. Aj keď je tá postava úplne iná, než on sám. Ale ako možno pochopiť niečo tak extrémne, ako je nevedieť, či sa dožijete večera, alebo ďalšieho rána? To nemôžete skutočne pochopiť,“ povedal Noël, pre ktorého nešlo o prvú väčšiu hereckú skúsenosť. Tematickým dosahom však azda najrelevantnejšiu.

Noëlov kolega, Peter Ondrejička, sa zamýšľal najmä nad hrdinstvom osobností Wetzlera a Vrbu: „Spočívalo v tom, že napriek tomu, že riskovali pri úteku, neskončilo sa to len záchranou ich životov. Ich snahou bola záchrana všetkých ostatných, ktorí to zažívali alebo ešte len mali zažiť. Ich ľudskosť v časoch, kedy jej bolo málo, je obdivuhodná.“

V úlohe Warrena sa objaví herecká hviezda John Hannah, v ďalších úlohách diváci uvidia aj známych hercov z Poľska, Nemecka a Česka. Pieseň Červené polia, ktorá bude znieť na záver príbehu, zložila a naspievala Sima Martausová. 

Správa s rozpočtom 3,2 milióna eur je najdrahším projektom spoločnosti D.N.A. production. Koproducentami projektu sú Evolution Films (Česká republika) a Ostlicht filmproduktion (Nemecko). Vznik filmu finančne podporili aj RTVS, Česká televízia a Audiovizuálny fond.

Snímka nám v predvečer Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripomenie časť dejín, na ktorú by sme nemali zabudnúť. RTVS si tieto udalosti pripomenie aj ďalším vysielaním v televízii či rozhlase.

01 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: 0 - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
01 - Modified: 2021-02-03 12:19:07 - Feat.: - Title: Film Správa pozitívne hodnotia americké médiá. Predpovedajú mu Oscarový shortlist 02 - Modified: 2021-01-27 16:06:23 - Feat.: - Title: Premiéra Správy sa pre pandémiu odkladá. Tvorcovia však zverejnili oficiálny trailer 03 - Modified: 2020-12-14 08:36:34 - Feat.: - Title: Strapo naspieval pieseň k filmu Správa. Za pár hodín od zverejnenia má už 30-tisíc videní 04 - Modified: 2020-10-26 08:57:49 - Feat.: - Title: Slovenský film mieri do kín v USA. Správu režiséra Bebjaka premietnu aj v Británii či Japonsku 05 - Modified: 2020-09-10 20:02:17 - Feat.: - Title: Sima Martausová nakrútila klip k novej piesni, bude sprevádzať kampaň k filmu Správa
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
29. september 2023 15:35