StoryEditor

Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy

18.01.2022, 10:00
Autor:
hrnhrn
Prvé premiéry kiná uvedú vo štvrtok 20. januára.

Slovenské kiná minulý týždeň znovu otvorili filmovým fanúšikom svoje brány a v najbližších týždňoch prinesú filmovú nádielku, ktorá vynahradí Vianoce v lockdowne. 

Vo štvrtok 20. januára začnú kiná premietať muzikál West Side Story v spracovaní oscarového Stevena Spielberga. Klasický príbeh rivality a mladej lásky v New Yorku je adaptáciou pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957. Pôvodnú choreografiu vytvoril Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein. Spielbergova snímka už má na konte 3 Zlaté glóbusy a kritici mu predpovedajú aj oscarové ocenenia.

Pokračovanie kultovej trilógie – film Matrix Resurrections – je bez pochýb jedným z najočakávanejších filmov týchto dní. Keanu Reeves a Carrie-Ann Moss sa vrátia na plátna kín v úlohách Nea a Trinity, obklopení ďalšími známymi tvárami v ďalšom príbehu z prostredia nebezpečnej počítačovej reality. Dvadsať rokov po udalostiach filmu Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu.

Vo filme Spider-Man: Bez domova sa po prvýkrát vo filmovej histórii ocitá priateľský Spider-Man bez ochrany svojej masky, a tým bez možnosti oddeliť svoj normálny život od nebezpečného života superhrdinu. Po žiadosti o pomoc od Doctora Strangea sa Peter ocitne ešte vo väčšom nebezpečí, a musí tak zistiť čo naozaj znamená byť Spider-Manom.

Milovníkov temnejších príbehov určite poteší príchod Batmana na plátna kín. Dva roky po tom, čo temný rytier (tentoraz s tvárou Roberta Pattinsona) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Catwoman, Penguin či Riddler. Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do Gotham City.

Priatelia sú rodina, ktorú si vyberieš – s týmto mottom vstúpi do kín filmová adaptácia knižného bestselleru Evity Twardzik, snímka V lete ti poviem, ako sa mám. Novinka od tvorcov filmov Všetko alebo nič a Príliš osobná známosť zmapuje životy partie štyridsiatnikov, ktorí sa kamarátia od detstva a dodnes sa stretávajú, už spolu so svojimi rodinami. Po rokoch sa ale začínajú objavovať tajomstvá, ktoré ich životy navždy zmenia. V hlavných úlohách sa objavia Marián Miezga, Ján Koleník, Dominika Morávková, Petra Vajdová či Soňa Norisová, z českých hercov to budú Tereza Kostková, Martin Hoffman, Ondřej Sokol a Jaroslav Plesl, a z rumunských Pavel Bartos, Andreea Vasile a Dana Rogoz.

Už názov filmu Šťastný nový rok 2: Dobro došli naznačuje, že pôjde o voľné pokračovanie úspešnej slovenskej komédie a že príbeh bude tentoraz situovaný na pobrežie Chorvátska. Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Antónia Lišková, Marek Majeský, Zuzana Norisová, Tomáš Maštalír, Gabriela Marcinková, ale aj Jiří Bartoška a Emília Vášáryová sa vrátia do svojich úloh, aby si užili kolotoč udalostí, ktoré budú predchádzať svadbe v krásnom prostredí pri „československom“ mori.

Dokument s poetickým názvom Budiž voda! predstaví sedem odvážnych českých vedcov, ktorí si vzali do hlavy, že vyrobia prístroj, ktorý dokáže získať zo vzduchu vodu a s jeho pomocou bude možné uvažovať dokonca aj o vzniku oáz na púšti. Český vynález naozaj existuje a dokáže z extrémne vyprahnutého vzduchu získať až 200 litrov vody denne. O tom, ako prístroj vznikal, porozpráva film v kinách.

Český dokument z celkom iného súdka si vychutnajú znalci kvalitnej literatúry. Dielo Milana Kunderu je známe nielen v rodnom Česku či u nás, ale obľubu si získalo po celom svete. Ako sa autor dostal k literárnej činnosti, ako ju vykonával napriek tomu, že mu v nej bránil bývalý režim, a prečo svoje najznámejšie dielo – román Neznesiteľná ľahkosť bytia – vydal už ako občan Francúzska? Na tieto a ďalšie otázky odpovie dokument nazvaný po svojom protagonistovi, Milan Kundera.

Tým, ktorí by radi do kina po dlhej dobe znova vzali svoje deti, je určená francúzska rodinná snímka Viki a jej Mystery. Osemročná Viki od zmiznutia svojej mamy mlčí. Otec sa s ňou preto rozhodne presťahovať do krásneho pohoria Cantal, aby sa viac zblížili. Tam jej miestny pastier daruje šteniatko menom Mystery, ktoré jej postupne dodáva chuť do života. Ako sa však čoskoro ukáže, zviera je v skutočnosti vlk, čo môže poriadne skomplikovať situáciu.

01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2021-11-12 15:28:00 - Feat.: - Title: Novembrové filmové premiéry: Tešiť sa môžeme na novú marvelovku, ale aj drámu s Lady Gaga
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 09:14