Mojepovstanie.sk
StoryEditor

Tvorcovia filmového projektu Mojepovstanie.sk sa obracajú na verejnosť

02.08.2019, 19:45
Autor:
TASRTASR
Potrebujú získať 40-tisíc eur na dokončenie projektu.

Tvorcovia filmového projektu Moje Povstanie 2 ohlásili ukončenie nakrúcania šiestich poviedok v exteriéroch. Zároveň sa rozhodli založiť zbierku a osloviť verejnosť po tom, čo neuspeli so žiadosťou o finančný príspevok na realizáciu diela z Audiovizuálneho fondu.

"Moje Povstanie 2 je produkčne náročný projekt. Z hľadiska ľudského nasadenia, ale najmä toho finančného," uviedol pre médiá spoluautor námetu Martin Marko z produkčnej spoločnosti MW Promotion.

Rozhodnutie fondu podľa jeho slov síce tvorcovia rešpektujú, ale s argumentáciou v jednom z odôvodnení zamietnutia dotácie, v ktorom sa má okrem iného uvádzať, že "tento projekt bez sprievodného elementu sa zdá márny," nesúhlasia.

"Podľa nás totiž určite nie je márne pripomínať si odkaz Slovenského národného povstania, ani ho približovať mladšej generácii jej blízkymi výrazovými prostriedkami," uviedol Marko.

​Ďalej tvrdí, že vzdelávacie centrum Múzea SNP v Banskej Bystrici, ako aj mnohí učitelia dejepisu na stredných aj základných školách používajú príbehy z prvej časti projektu ako doplňujúci materiál k výkladu a pochopeniu atmosféry v čase SNP.

​Predstavitelia všetkých hlavných postáv - youtuber Gogo (Daniel Štrauch), Matej 'Sajfa' Cifra, Mária Čírová, Katarína Knechtová, Ego (Michal Straka), ale aj herecké osobnosti ako Stanislav Štepka, Zuzana Kronerová a Ján Koleník - účinkujú v pokračovaní projektu bez nároku na honorár.

"Ani to však bez dotácie od Audiovizuálneho fondu nestačí na zabezpečenie rozpočtu v požadovanej výške," konštatuje Marko s tým, že celkové náklady predstavujú sumu takmer 300-tisíc eur.

Tvorcovia chcú prostredníctvom transparentného účtu získať cieľovú sumu približne 40-tisíc eur, ktorá im umožní dokončiť celý projekt vo vysokej a profesionálnej kvalite.

"Každé jedno prijaté euro využijeme na pokrytie nákladov spojených s projektom Moje Povstanie 2. Všetky pohyby a použitie finančných prostriedkov bude môcť verejnosť sledovať na transparentnom účte," garantoval za produkčnú spoločnosť a zakladateľov zbierky Marko.

Pásmo príbehov hrdinstva obyčajných ľudí režiséra Juraja Štepku a scenáristu Petra Rajčáka odvysiela RTVS v auguste pri príležitosti 75. výročia SNP.

V druhej sérii šiestich krátkych filmov opäť priblíži skutočné príbehy individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania.

V prvej sérii sa v roku 2014 predstavili Dominika Cibulková, Miro Šatan, Celeste Buckingham, Majk Spirit, Tomi Kid Kovács a Lukáš Latinák. Režisérmi prvej série boli Jonáš Karásek a Marika Beňadik Majorová zo štúdia GunPowder. Scenár napísal Peter Balko.

Režisérom druhej série je Juraj Štepka a scenáristom Peter Rajčák. Producent Martin Marko je spolu s Ivetou Puchovanovou a Beatou Hudecovou podpísaný pod námetom.

01 - Modified: 2019-07-30 14:20:38 - Feat.: 0 - Title: Čekovský, Šoko či Valábik sa predstavia v novej cestovateľskej šou 02 - Modified: 2019-07-30 14:25:31 - Feat.: 0 - Title: Rošáda v Milujem Slovensko. Na kapitánske posty sa vracajú Adela Vinczeová a Dano Dangl 03 - Modified: 2019-07-11 10:04:10 - Feat.: 0 - Title: RTVS začala nakrúcať nový seriál, sľubuje napätie aj emócie 04 - Modified: 2019-09-13 08:18:08 - Feat.: 0 - Title: Dokumentárna udalosť sezóny v RTVS. Počas leta uvedie desať filmov Pavla Barabáša 05 - Modified: 2019-07-26 17:56:36 - Feat.: 0 - Title: Druhá miniséria Mária Terézia je dotočená. Pozrite si teaser
01 - Modified: 2019-07-16 18:17:42 - Feat.: - Title: Gogo, Sajfa či Ego sa predstavia v poviedkovom filme Mojepovstanie.sk
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 13:44