TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Blaha kritizuje diskusiu v RTVS. Telerozhlas sa voči jeho výrokom ostro ohradzuje

25.01.2022, 13:45
Autor:
hrnhrn
Poslanec Smeru-SD žiada od moderátora O 5 minút 12 ospravedlnenie za jeho výroky.

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha zverejnil na sociálnej sieti viaceré invektívy na adresu ministerky pre investície Veroniky Remišovej, ktorá bola hostkou nedeľnej relácie V politike na TA3 a poslanca Juraja Krúpu z OĽaNO, ktorý bol diskutérom v relácii O 5 minút 12 na Jednotke RTVS. Od moderátora relácie O 5 minút 12 Mareka Makaru žiada za jeho výroky ospravedlnenie. Hlavnou témou oboch relácií boli pretrvávajúce rozpory pri podpise obrannej dohody s USA.

Blaha vo svojom už tradične dlhom statuse okrem iného píše, že „obranná dohoda s USA nás ženie do vojny s Ruskom. Televízie zamlčiavajú pravdu a nepozývajú hostí, ktorí by ju mohli nahlas pomenovať. Goebbels by to nerobil inak“

Ďalej píše o tom, že diskutéri v relácii šírili hoaxy a pridal sa „aj moderátor verejnoprávnej televízie RTVS, a to je naozaj škandál. Makara hovoril o mne, vraj som urobil nejaký "názorový obrat" - a to je nechutná lož“. Podľa Blahu aj v roku 2019 tvrdo bojoval proti Dohode s USA, lebo sa rovnako obával amerických základní a straty suverenity Slovenska.

Podľa vyjadrenia poslanca je to „ťažké zlyhanie“ verejnoprávneho média. Ako pokračuje, „Makara z RTVS kriví realitu a klame, že som zmenil názor. RTVS šíri dezinformácie a podieľa sa na goebbelsovskej propagande Naďa a jeho krúp. Žiadam okamžité ospravedlnenie“. Status má už takmer desať tisíc „likov“ a viac ako tisíc zdieľaní. 

K statusu poslanca sa vyjadril aj telerozhlas, ktorý vo svojom stanovisku odmieta lživé a zavádzajúce vážne obvinenia poslanca Blahu. „RTVS odmieta byť súčasťou politických bojov a je neprípustné, aby bola zneužívaná a očierňovaná v politickej kampani pri získavaní voličských sympatií,“ uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. 

Stanovisko RTVS a status poslanca Blahu prinášame v plnom znení.

Stanovisko RTVS

RTVS sa ostro ohradzuje voči výrokom poslanca Ľuboša Blahu v súvislosti s medializovanými informáciami k obrannej dohode SR s USA. RTVS odmieta byť súčasťou politických bojov a je neprípustné, aby bola zneužívaná a očierňovaná v politickej kampani pri získavaní voličských sympatií. RTVS odmieta lživé a zavádzajúce vážne obvinenia poslanca Blahu z korupcie a šírenia nepravdivých informácií a hoaxov.

Redakcia spravodajstva a publicistiky RTVS si ctí princípy nezávislosti, vyváženosti a pravdivosti uvedených informácií, RTVS zrešeršovala a spätne zanalyzovala všetky politické vyjadrenia k danej téme za uplynulé roky a stojí za moderátormi diskusných relácií Marekom Makarom a Martou Jančkárovou. RTVS sa dištancuje od tvrdení poslanca Blahu, že v jej spravodajských a publicistických reláciách dochádza k cielenej antikampani a šírení klamstiev.

Status poslanca Ľuboša Blahu na sociálnej sieti

24. máj 2022 11:07