StoryEditor

Najväčšie míľniky TA3: Spravodajská televízia má nového vlastníka

26.01.2022, 11:52
Skončila sa éra Kmotríkovej televízie.

TA3 má od svojho vzniku na trhu špecifickú pozíciu. Je to jediná slovenská televízia so zameraním na spravodajstvo.
Minulý rok oslávila 20. výročie vzniku. Televízia začala vysielať na jeseň 2001, kedy priniesla reportáž z útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Za oficiálny termín začiatku vysielania sa považuje až 23. september.

Martin Lengyel, zakladateľ TA3
Televíziu TA3 zakladal Martin Lengyel, skúsený novinár a niekdajší hovorca Mikuláša Dzurindu, ktorý pracoval aj pre jednu z prvých súkromných staníc – VTV. Stal sa spolumajiteľom a aj prvým generálnym riaditeľom TA3 – prvej súkromnej spravodajskej televízie nielen na Slovensku, ale i v Česku. Popri mene Martina Lengyela sa so vznikom televízie spájajú tiež mená slovenských podnikateľov, predovšetkým Igora Čekirdu, ktorý aj dnes pracuje pre televíziu ako riaditeľ pre externé vzťahy.

Vlastníci TA3
Štart televízie podporila finančnou injekciou vo výške 150 miliónov korún britská spoločnosť Millenium Electronics. Už pri vzniku sa však hovorilo aj o zmluve s nebankovým subjektom Horizont Slovakia. Médiá v tom čase informovali, že zmluva sa vzťahovala na odvysielanie reklamy na štyri roky vopred v hodnote 150 miliónov korún.

Do televízie prichádza J&T
V roku 2003 dochádza k preskupovaniu majiteľov. Martin Lengyel odchádza nielen z pozície generálneho riaditeľa, ale aj ako spoluvlastník a svoj podiel v TA3 predáva. Takto sa spravodajská televízia dostáva do vlastníctva finančnej skupiny J&T. Tá stanicu vlastní do...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 23:31