Niekoľko výskumov naznačuje, že hudba pomáha mysliam detí rozvíjať sa niekoľkými spôsobmi. Podľa štúdie z roku 2004 publikovanej v časopise Psychological Science 6-ročným deťom, ktoré absolvovali deväť mesiacov lekcií klavíra, sa zvýšilo IQ v porovnaní s deťmi, ktoré absolvovali dramatické kurzy alebo nechodili na žiadne lekcie. Štúdia z roku 2011 v tom istom časopise zistila, že verbálna inteligencia 4- až 6-ročných detí vzrástla po menej ako mesiaci hodín hudby. V roku 2018 štúdia v Frontiers in Neuroscience zistila, že deti, ktoré chodili na štruktúrované hudobné hodiny skončili v testoch verbálnej inteligencie, plánovania a inhibície lepšie ako ich rovesníci. Prieskum z roku 2017 naopak naznačuje, že hudobné tréningy nezvýšia vaše kognitívne schopnosti všeobecne - len tie hudobné.Flickr/Nayuki
StoryEditor

SOZA uzavrela novú zmluvu o spolupráci. Má priniesť lepšiu správu hudobných práv v online prostredí

06.09.2019, 17:00
Autor:
TASRTASR
Online práva budú spracované z jedného zdroja a SOZA ich nebude musieť jednotlivo riešiť s partnerskými organizáciami v zahraničí.

Efektívnejšiu správu hudobných práv slovenských autorov i vydavateľov v celosvetovom online prostredí by mala zabezpečiť nová spolupráca Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

"Spolupráca sa týka nielen samotného licencovania, ale aj rozdistribuovania príjmu z toho plynúceho medzi našich členov,“ uviedol na margo spolupráce so švajčiarskym a americkým partnerom člen Predstavenstva SOZA Tomáš Mikš.

Ako ďalej ozrejmil, pre SOZA táto spolupráca znamená, že online práva budú spracované z jedného zdroja, namiesto toho, aby zväz musel jednotlivo riešiť uvedenú problematiku s partnerskými organizáciami v zahraničí.

"V konečnom dôsledku z toho budú mať úžitok najmä naši členovia - hudobní tvorcovia a vydavatelia, a to, keď dostanú spravodlivý podiel za online používanie ich hudobných diel zo všetkých častí sveta,“ uviedol Mikš. SOZA v súčasnosti spravuje online práva pre viac ako 3000 nositeľov práv na Slovensku.

Mikš upozornil, že výhoda je nielen v lepšej obchodnej pozícii pri zastupovaní autorských práv. "Veľkým benefitom je možnosť využívať najmodernejšiu technológiu pre spracovanie hlásení z online služieb a následné vyúčtovanie," povedal.

Zmluvu o právomoci viesť rokovania s medzinárodnými online službami, ako sú napríklad streamingové platformy a ďalšie služby ponúkajúce možnosť sťahovania diel, podpísala SOZA so švajčiarskou spoločnosťou SUISA Digital Licensing.

Spravovanie online práv v administratívnej časti bude vykonávať Mint Digital Services, spoločný podnik SUISA a americkej organizácie kolektívnej správy SESAC. Mint Digital Services spravuje databázu so 16 miliónmi zadokumentovanými hudobnými dielami a 96 miliónmi zvukových záznamov, z ktorých 25 miliónov je spojených s kompozíciami.

Zmluva bola podpísaná v lete, účinnosť nadobudne od 1. októbra 2019.

01 - Modified: 2016-07-25 13:11:23 - Feat.: - Title: SOZA má nové vedenie, Popovič skončil vo funcii riaditeľa
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 19:20