Reprofoto: Youtube
StoryEditor

"Bola to tá najväčšia špinavosť." Brazílski novinári sa pobili v živom vysielaní

08.11.2019, 12:26
Autor:
ČTKČTK
Na ostro rozdelenej brazílskej politickej scéne reakcie na incident zodpovedali príslušnosti k jednotlivým stranám.

Brazílsky novinár Augusto Nunes, naklonený krajne pravicovému brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, a americký žurnalista Glenn Greenwald, ktorý pôsobí v Brazílii a je otvoreným kritikom Bolsonarovej vlády, sa vo štvrtok pobili v naživo vysielanom rozhlasovom programe. Informoval o tom dnes denník The Guardian.

Greenwald je držiteľom Pulitzerovej ceny, ktorú spolu s kolegami dostal za reportáže v denníku The Guardian. Upozorňovali na praktiky americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA), ktorá sledovala komunikáciu miliónov ľudí v USA i vo svete. Dokumenty získal od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena.

V Brazílii sa stal Greenwald známou osobnosťou, keď publikoval sériu článkov, v ktorých spochybnil legitimitu najväčšieho protikorupčného vyšetrovania v dejinách tejto juhoamerickej krajiny. Jeho články - založené na uniknutých textových správach z mobilných telefónov - výrazne poškodili Bolsonarovu vládu a vyvolali nenávisť voči Greenwaldovi v radoch brazílskej krajnej pravice. Tá ho označila za hackera.

Kto sa stará o deti

Nunes už skôr kritizoval Greenwaldove rodinné pomery a pýtal sa, kto sa stará o deti, ktoré americký novinár adoptoval spoločne so svojím manželom, brazílskym kongresmanom Davidom Mirandom. "Glenn Greenwald trávi dni na twitteri alebo preberaním ukradnutých správ. David je v metropole Brazílii ... Kto sa stará o deti, ktoré adoptovali? Tým by sa mal zaoberať súd," uviedol Nunes.

Greenwald na Nunesove komentáre reagoval v relácii rozhlasovej stanice Jovem Pan, keď uviedol, že obvinenia zo zanedbávania detí vznesené voči nemu a jeho manželovi sú tou najodpornejšou vecou, s ktorou sa v živote stretol. "Máme veľa nezhôd týkajúcich sa politiky. Nemám problém s tým, že kritizuje moju prácu, ja tiež kritizujem tú jeho. To, čo urobil, je však tá najväčšia špinavosť, s ktorou som sa počas svojej novinárskej kariéry stretol," povedal Greenwald na adresu Nunesa.

Vo vzniknutej hádke potom americký novinár opakovane nazval Nunesa zbabelcom a Nunes ho nakoniec udrel do tváre. Po niekoľkých ďalších vzájomných strkaniciach od seba oboch žurnalistov odtrhli zamestnanci rozhlasu. Greenwald sa im potom ešte raz vytrhol v snahe zasadiť Nunesovi ranu päsťou.

Očakávané reakcie

Na ostro rozdelenej brazílskej politickej scéne reakcie na incident zodpovedali príslušnosti k jednotlivým stranám. Ľavicový politik Ciro Gomes, ktorý v roku 2018 neúspešne kandidoval na prezidenta, označil Nunesa za "zberbu". "Je ohováračský, agresívny a obhajuje tie najhoršie hodnoty skorumpovanej pravice," uviedol Gomes.

Dvaja synovia prezidenta Bolsonara naopak vyjadrili Nunesovi podporu. Kongresman Eduardo Bolsonaro na twitteri napísal, že Nunes "legitímne bránil svoju česť".

Greenwald neskôr na sociálnych sieťach označil Nunesov útok za homofóbny a nebezpečný. "Milióny Brazílčanov a ľudí na celom svete ... majú tiež deti a obaja rodičia pritom pracujú, pretože to z finančných dôvodov potrebujú a pretože to chcú ... ale on kritizuje len nás," uviedol.

01 - Modified: 2023-03-13 09:54:20 - Feat.: - Title: Alexej Fulmek: Neustále upozorňujem na chyby novinárov. Médiá musia byť objektívne a názor si majú vytvárať čitatelia 02 - Modified: 2020-11-27 10:11:51 - Feat.: - Title: Trump prvýkrát od volieb odpovedal na otázky a hneď prišlo k roztržke: Ste iba ľahká váha 03 - Modified: 2018-08-17 14:33:18 - Feat.: - Title: Vyše 300 novinárov podpísalo vyhlásenie po pol roku od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 04 - Modified: 2018-05-03 09:16:05 - Feat.: - Title: Vyše 160 novinárov podpísalo otvorený list k situácii v RTVS: Verejnoprávne médiá nemožno umlčať 05 - Modified: 2018-03-03 12:38:01 - Feat.: - Title: Spor, či Fico klamal o stretnutí so zahraničnými novinármi: Premiér poslal prepis
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 12:48