StoryEditor

Geniálna priateľka Eleny Ferrante prichádza na obrazovky RTVS

19.11.2019, 16:45
Autor:
redred
Prvú časť 8-dielneho seriálového hitu odvysiela Dvojka v nedeľu večer.

Knižná tetralógia Neapolská sága talianskej spisovateľky Eleny Ferrante, ktorá si pred pár rokmi podmanila svet, prichádza na televízne obrazovky. Prvá séria 8-dielneho seriálu Geniálna priateľka je adaptáciou prvej knihy tohto štvordielneho zväzku s rovnomenným názvom.

Seriál zachytáva príbeh nezvyčajného celoživotného priateľstva Eleny a Lily, ktoré pochádzajú z chudobnej periférie Neapola. Drsné podmienky prostredia v ktorom vyrastajú, navždy spoja ich životy. I keď život každej z nich sa vyvíja odlišným smerom, ich príbehy sa stále prepletajú. Prvá séria mapuje ich životy od prvej triedy na základnej škole až po stredoškolský vek. Na pozadí budú môcť diváci vnímať nezameniteľnú atmosféru Neapola koncom 50-tych rokov minulého storočia.

Prvá séria seriálu pokrýva detstvo a dospievanie dvoch priateliek. Plánované sú ešte tri série, z ktorých každá sa bude venovať ďalšiemu z troch zvyšných zväzkov tetralógie.

Autorka Elena Ferrante píše pod pseudonymom a jej osoba je zahalená rúškom tajomstva. Aj napriek tomu, že patrí medzi najúspešnejších súčasných autorov Talianska, jej identitu nepoznal ani režisér seriálu Saverio Costanzo. Ferrante, ktorá sa aktívne podieľala na televíznom spracovaní knihy, s ním komunikovala výhradne prostredníctvom emailu a mobilných správ. Táto ich komunikácia trvala približne 2,5 roka a výrazne dopomohla k autenticite a atmosfére seriálu.

V seriáli účinkuje približne 150 hercov a 5 000 komparzistov. Tvorcovia hľadali hlavné hrdinky v detskom aj tínedžerskom veku. Výber trval viac ako 8 mesiacov a zúčastnilo sa ho takmer 9 000 detí. Predstaviteľky Eleny a Lily potom čakala náročná príprava. Ako neherečky museli absolvovať kurzy herectva, zároveň sa učili rozprávať neapolským dialektom, ktorým sa hovorí veľkú časť seriálu. Elisa del Genio a Ludovica Nasti stvárnili dvojicu hlavných hrdiniek v detskom veku,
Margherita Mazzucco a Gaia Girace si zahrali Elenu a Lilu ako tínedžerky.

RTVS / Geniálna priateľka

​Osemdielny seriál, ktorý získal hlavnú cenu Zlatú Nymfu za najlepší televízny seriál na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle, vznikol v koprodukcii talianskej televízie RAI a americkej HBO. Medzinárodným distribútorom je Fremantle v spolupráci s RAI Com. Producentmi sú Paolo Sorrentino a Jennifer Schuur.

Geniálna priateľka mala televíznu premiéru na HBO pred rokom v novembri. Teraz seriál prináša RTVS, bude ho vysielať od 24. novembra vždy v nedeľu večer o 20:45 na Dvojke.

RTVS pripravuje začiatkom roka premiéru ďalších dvoch úspešných seriálov Narcos a Meno ruže.

01 - Modified: 2019-11-02 20:22:56 - Feat.: 0 - Title: Filmové premiéry týždňa: Vianočná romantika, marvelovka od Dánov aj novinka od tvorcov Nedotknuteľných 02 - Modified: 2019-11-17 04:50:45 - Feat.: 0 - Title: Filmové premiéry týždňa: Frozen 2 aj slovenská novinka s medzinárodným obsadením 03 - Modified: 2019-11-02 18:14:15 - Feat.: 0 - Title: Televízie prezradili novinky budúceho roka. Premiéru bude mať desať nových seriálov 04 - Modified: 2019-11-02 18:13:11 - Feat.: 0 - Title: Televízie uvedú v novom roku dve úplne nové šou, ktoré zabodovali vo svete 05 - Modified: 2019-11-02 20:24:58 - Feat.: 0 - Title: Filmová ponuka televízií: Budúci rok budú lákadlami Fantastické zvery či Jurský svet, ale aj pokračovanie Perinbaby a nová evitovka
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
29. máj 2023 10:44