StoryEditor

Najobjektívnejšie spravodajstvo má RTVS, predbehlo televíziu Markíza

06.02.2020, 14:15
Autor:
redred
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK medzi divákmi.

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo mala vo štvrtom kvartáli uplynulého roka RTVS a po roku opäť vystriedala na prvej priečke  televíziu Markíza, ktorá klesla na druhé miesto. Tretia priečka patrí televízia Joj. Vyplýva to z prieskumu trhu, médií a verejnej mienky spoločnosti Median SK.

Spravodajstvo televízie Markíza si udržalo prvú pozíciu v treťom kvartáli minulého roka, keď ho v prieskume označilo za najobjektívnejšie 22,7 percenta respondentov. V štvrtom kvartáli však zaznamenalo pokles o 0,9 percentuálneho bodu na 21,8 percenta, čo znamenalo pokles na druhú priečku.

Na prvej priečke nahradila Markízu vo štvrtom kvartáli RTVS, ktorú označilo ako televíziu s najobjektívnejším spravodajstvom 22,7 percenta respondentov, čo bolo o 0,5 bodu viac ako v predchádzajúcom treťom kvartáli. 

„Teší ma, že ľudia ocenili naše úsilie informovať o dianí a udalostiach nestranne, vyvážene a objektívne. Ďakujem preto všetkým kolegom zo spravodajstva v televízii a rozhlase, ktorí nenanucujú verejnosti svoje subjektívne pocity, zachovávajú si vecný tón a nechávajú poslucháčov a divákov RTVS, aby si sami slobodne vytvorili vlastný názor,“ uviedol šéf sekcie spravodajstva Vahram Chuguryan. Verejnoprávne spravodajstvo si zvolili respondenti v prieskume vôbec prvýkrát v 3. kvartáli roku 2016, kedy prekonalo o 0,2 bodu dlhodobého lídra – televíziu Markíza. Pozíciu najobjektívnejšieho spravodajstva si pripísala verejnoprávna televízia naposledy v treťom kvartáli 2018.

Tretia priečka patrí spravodajstvu televízie Joj s výsledkom 20,5 percenta v treťom kvartáli a 19,4 percenta vo štvrtom kvartáli. Televízia Joj ako jediná zlepšila v treťom kvartáli vnímanie objektívnosti svojho spravodajstva divákmi, a to až o 0,9 bodu a prvýkrát prekročila hranicu 20 percent. Vnímanie objektivity spravodajstva televízii Joj kontinuálne rastie od roku 2016, keď jej spravodajstvo považovalo za najobjektívnejšie 16 percent respondentov. Odvtedy sa ich podiel každý rok zvyšuje priemerne o jeden percentuálny bod.

Spravodajskú televíziu TA3 označilo za najobjektívnejšiu 16,9 percenta, resp. 17,5 percenta respondentov v treťom a štvrtom kvartáli. Inú televíziu ako Markízu, RTVS, Joj alebo TA3 uviedlo 2,4, resp. 2,9 percenta opýtaných.

​​V prieskume respondenti odpovedali na otázku: „Ktorá televízia má podľa vás najobjektívnejšie spravodajstvo?". Vybrať si mohli zo štyroch televízií – RTVS, TA3, TV Joj a TV Markíza, prípadne uviesť ľubovoľnú inú. Zvoliť si mohli len jednu z ponúkaných možností. Takmer 14,9 percent respondentov sa k otázke nevyjadrilo.

MML Omnibus, 2019/IV, MEDIAN SK

Vývoj najobjektívnejšieho spravodajstva televízií v rokoch 2013 až 2019:

MML Omnibus, 2019/III, MEDIAN SK

23. máj 2022 01:49