Poľský prezident Andrzej DudaReuters
StoryEditor

Poľský prezident podpísal sporný zákon, ktorý miliónmi eur podporí štátne médiá

07.03.2020, 10:55
Autor:
TASRTASR
Mediálny zákon podpísal dva mesiace pred tamojšími prezidentskými voľbami.

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal v piatok, dva mesiace pred tamojšími prezidentskými voľbami, sporný mediálny zákon, ktorý plánuje vysoké subvencie pre poľský verejnoprávny rozhlas a televíziu.

Tento rok majú štátne médiá podľa príslušného zákona dostať sumu takmer dve miliardy zlotých (v prepočte 454 miliónov eur).

Opozícia na prezidenta apelovala, aby využil svoje právo veta. Duda však v piatok večer naopak uviedol, že nepochybuje o tom, že plánované finančné prostriedky sú pre fungovanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie nevyhnutné.

Vládna národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) zvýšenie financií pre štátne médiá zdôvodňuje tým, že v Poľsku takmer nikto neplatí koncesionárske poplatky, a verejnoprávne médiá tak zaznamenávajú výrazné straty.

​Odkedy sa PiS v roku 2015 dostala k moci, začala verejnoprávny rozhlas vo veľkej miere kontrolovať. Opozičné sily televíznej stanici TVP vyčítajú, že jej vysielanie je propagandou vládnej PiS. Riaditeľ tejto televíznej stanice Jacek Kurski, ktorý je bývalým politikom PiS, v piatok zo svojej funkcie odstúpil.

Podľa pozorovateľov Duda podmienil podpísanie zákona o verejnoprávnych médiách práve jeho odchodom z postu šéfa TVP.

"Prezident Duda sa postavil na stranu pohŕdania, nenávisti a rozdeľovania Poľska," napísal na Twitteri Borys Budka z opozičnej Občianskej platformy (PO). Ľavicový prezidentský kandidát Robert Biedroň zase vyhlásil, že Duda prepásol poslednú šancu, aby spravil nezávislé, odvážne a zodpovedné rozhodnutie.

Poľsko si nového prezidenta volí 10. mája. V doterajších prieskumoch verejnej mienky pred opozičnými kandidátmi výrazne vedie Andrzej Duda, ktorého podporuje vládna PiS.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
20. júl 2024 15:08