Pandémia spôsobená vírusom COVID-19 okrem zdravotných komplikácií spôsobuje aj obrovské ekonomické straty. Kríza neobišla ani médiá, ktoré aj napriek zlej ekonomickej situácii poskytujú informácie, ktoré prispievajú v boji proti šíreniu ochorenia.
Na situáciu reaguje ERGA (European Regulators Group for Audiovisual Media Services), ktorá prijala opatrenia zamerané na zníženie šíriacich sa falošných informácií o pandémii – takzvaných infodémií – na rôznych platformách. Pracovnú skupinu zriadenú ERGA povedie slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).
„Spoločnosť je totiž momentálne viac ako kedykoľvek predtým závislá na práci serióznych médií, ktoré prispievajú v boji proti šíreniu ochorenia,“ uvádza Rada v stanovisku. Práve tieto média často vyvracajú dezinformácie o koronavíruse šíriace sa cez dezinformačné webové stránky a sociálne siete, ktoré spôsobujú šírenie paniky, strachu a napätia.
ERGA ako poradný orgán Európskej komisie si tiež uvedomuje vážnosť situácie na mediálnom trhu.„ERGA preto nie je ľahostajný súčasný stav médií a zdôrazňuje potrebu podpory serióznych novinárov, ktorých prácu vníma v boji proti šíreniu ochorenia v poprednej línii,“ pokračuje stanovisko.
ERGA sa chystá tiež vytvoriť akčnú skupinu na výmenu skúseností a informácií o kríze a jej vplyve na hospodárske podmienky audiovizuálneho sektora v členských štátoch.
Opatrenia, ktoré prijali členské štáty a ich orgány (medzi nimi aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá uverejnila Vyhlásenie týkajúce sa pomoci médiám), musia byť jednotné a zosúladené so všetkými ostatnými pravidlami iných relevantných inštitúcii. „ERGA preto zároveň vyzvala Európsku komisiu, aby zohľadnila a prijala tieto opatrenia na zníženie vplyvu ochorenia COVID-19 na mediálny sektor a európsky jednotný trh,“ uzatvára stanovisko.