Gettyimages
StoryEditor

Facebook prvýkrát zablokoval konšpiračné stránky priaznivcov Donalda Trumpa

06.05.2020, 07:50
Autor:
ČTKČTK
Zablokovanie sa dotklo aj medzinárodných dezinformačných sietí z Ruska a Iránu.

Facebook v apríli prvýkrát zmazal účty skupiny spojené s konšpiračnou teóriou QAnon propagovanú oddanými stúpencami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvádzajú to americké médiá potom, čo sociálna sieť o zablokovaní tohto obsahu informovala v mesačnej správe o boji proti dezinformáciám.

Platforma zakročila aj proti stránkam spojeným s americkým krajne pravicovým webom VDARE a medzinárodným dezinformačným sieťam údajne prevádzkovaným z Ruska a Iránu.

"Tento mesiac sme odstránili osem sietí účtov, stránok a skupín. Dve z nich - z Ruska a Iránu - boli medzinárodne zamerané, a zvyšných šesť - v Spojených štátoch, Gruzínsku, Barme a Mauretánii - cielilo na domáce publika vo svojich krajinách," konštatuje aprílová správa. Dezinformačné siete boli zablokované ako jedna z podôb "koordinovanej neautentickej" aktivity, ktorej sa facebook snaží zabrániť. Využívali totiž falošné účty a podvodné stránky v snahe "manipulovať verejnú diskusiu".

Facebook v týchto súvislostiach doteraz informoval hlavne o operáciách prevádzkovaných cudzími hráčmi, nová správa však popisuje aj dvoch amerických. "Facebook prvýkrát odstránil dezinformačné siete napojené na skupiny okolo QAnon," uviedla na twitteri reportérka The New York Times Sheer Frenkel.

Zmieňuje pritom názov konšpiračnej teórie, ktorej jadrom je úplne vymyslený tajný súboj medzi americkým prezidentom a satanistickými pedofilmi a kanibalmi alebo vplyvnými protivníkmi z "hlbokého štátu" (deep state). Príbeh sa prvýkrát objavil v okrajovom zákutí internetu, vysvetľuje agentúra AP, s postupom času ale jeho viditeľnosť výrazne vzrástla. Stúpenci sprisahaneckej teórie chodia na mítingy organizované Trumpovou kampaňou a prezident USA už viackrát na svojom twitterovom účte zdieľal príspevky od nasledovníkov hlavnej postavy danej komunity, ktorá je známa len ako "Q".

Facebook uviedol, že zakročil proti piatim stránkam, 20 účtom a šiestim skupinám, u ktorých vyšetrovanie odhalilo väzby na komunitu QAnon. "Túto aktivitu sme odhalili v rámci interného vyšetrovania pre podozrenie z neautentického správania smerom k americkým voľbám v roku 2020," uvádza kalifornská firma. Zablokované stránky údajne oslovili viac ako 133-tisíc ľudí.

Ešte väčší dosah mala sieť spojená s protiimigračným webom VDARE a podobne orientovanou platformou The Unz Review. Jednu skupinu, 15 účtov a 19 stránok správcovia tiež odstránili kvôli podozreniu na nekalú snahu ovplyvniť amerického voliča. Dohromady ich sledovalo 200-tisíc používateľov.

Dvojica dezinformačných sietí zameraná na zahraničné publikum fungovala podobne ako predtým zablokované správky prevádzkované z Ruska a Iránu, uviedol šéf bezpečnostného tímu Facebooku Nathaniel Gleicher. Ich strojca cielil na používateľov v Afrike, Ázii i Európe a vydával sa pri tom za nezávislé miestne médium či charitatívnu organizáciu.

Agentúra Reuters si všíma, že sieť prevádzkovaná iránskou štátnou vysielacou spoločnosťou IRIB vytvárala obsah najmenej od roku 2011, a so zásahmi do volieb v zahraničí tak zrejme experimentovala niekoľko rokov pred ruskými snahami ovplyvniť posledné prezidentské voľby v USA.

"Všetky siete v tejto správe boli vytvorené pred koronavírusovou pandémiou, ale vidíme, že oportunisticky využívajú témy spojené s covidom-19," podotkol Gleicher.

24. máj 2022 05:41