Posilnenie spolupráce v cezhraničných prípadoch je jedným zo strategických cieľov ERGA (The European Regulators Group for Audiovisual Media Services) na obdobie rokov 2020 - 2023.
ERGA v súčasnosti tiež pracuje na memorande o porozumení, ktoré dokazuje vôľu členov ERGA podniknúť spoločné kroky v tejto oblasti. Informovala o tom hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Ivana Čaučíková.
V poradí trináste plenárne zasadnutie skupiny Európskych regulačných orgánov ERGA sa uskutočnilo 4. júna, keď regulačné orgány diskutovali o ďalšej príležitosti prehĺbiť spoluprácu v oblasti regulácie online obsahu, v kontexte prijímania nových európskych pravidiel týkajúcich sa digitálnych služieb.
Ekonomické dosahy pandémie
V tejto súvislosti ERGA tiež publikovala svoj prvý príspevok k nadchádzajúcim diskusiám k nariadeniu o digitálnych službách. Regulátori zároveň spoločne rozoberali vplyv krízy na mediálne subjekty a plánovali aktivity na rok 2021.
"Regulačné orgány sa tiež nevyhli aktuálnej téme - ekonomickým dosahom pandémie nového koronavírusu. ERGA z dôvodu pandémie zriadila ad-hoc akčnú skupinu, ktorá sa venuje výmene skúseností a informácií o kríze a jej vplyve na hospodárske podmienky audiovizuálneho sektora v členských štátoch. Na plenárnom zasadnutí boli preto prezentované doterajšie výsledky práce akčnej skupiny," uviedla Čaučíková.
Dodala, že analýza potvrdila to, čoho sa médiá a regulátori obávali ihneď po vypuknutí krízy – súčasný stav spôsobil médiám vážne ekonomické straty a to najmä tým, ktorí sú závislí od príjmov z reklamy.
Naopak, poskytovatelia AVMS, vloggeri a streamingové služby zažívajú podľa Čaučíkovej rozmach a pocítili nárast sledovanosti ich obsahu či nárast nových zákazníkov.
Zodpovednosť online platforiem
Ďalším cieľom je upraviť režim zodpovednosti online platforiem zabudovaním bezpečnostných prvkov ich prevádzky. "Definície, ktoré sú stanovené v smernici o elektronickom obchode, je potrebné aktualizovať, aby odzrkadľovali už nie pasívnu, ale aktívnu úlohu, ktorú mnohé služby zohrávajú vo vzťahu k nahratému obsahu," spresnila.
Vyšší stupeň spolupráce v cezhraničných prípadoch je tiež jedným z cieľov. "ERGA si je vedomá dôležitosti princípu zásady krajiny pôvodu. Preto navrhuje preskúmať možnosti, ako vytvoriť vyšší stupeň úzkej a účinnej spolupráce medzi všetkými členskými štátmi v cezhraničných prípadoch," dodala Čaučíková s tým, že cieľom je zabezpečiť najlepšiu možnú ochranu užívateľov v online prostredí.