archív Markíza
StoryEditor

Matka Markízy rozširuje portfólio televízií. Prevzala chorvátsku RTL

16.02.2022, 07:00
Autor:
ČTKČTK
Skupina PPF prostredníctvom svojej dcérskej firmy CME tak rozšírila svoje pôsobenie na šesť krajín.

Skupina PPF prostredníctvom svojej dcérskej firmy CME uzavrela dohodu o prevzatí 100 percent súkromnej chorvátskej televíznej spoločnosti RTL Hrvatska. Hodnota získaných aktív je 50 miliónov eur. Súčasťou akvizície sú dlhodobé práva pre CME na použitie značky RTL na chorvátskom trhu. Firma to dnes oznámila v tlačovej správe.

Transakcia medzi CME a RTL Group Central & Eastern Europe podlieha obvyklým regulačným procesom vrátane schválenia chorvátskym protimonopolným úradom (AZTN) a tamojšou agentúrou pre elektronické médiá (AEM). Uzavretie transakcie sa očakáva počas prvého polroka 2022.

CME v súčasnosti vlastní a prevádzkuje stredoeurópsku platformu pre distribúciu plateného videa na vyžiadanie Voyo a tiež komerčné televízie na Slovensku (skupina Markíza), v Českej republike (skupina Nova), Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

„Ako súčasť skupiny PPF sme vždy pripravení realizovať zaujímavé investičné nápady s cieľom dosiahnuť rast hodnoty. Adriatický región ponúka výnimočné príležitosti a má značný potenciál rastu. Už tu prevádzkujeme veľmi úspešnú televíznu spoločnosť ProPlus. Som presvedčený, že obe aktíva v susedných krajinách tohto regiónu môžu dobre fungovať vedľa seba. Rovnako ako na ostatných trhoch sa aj v Chorvátsku zameriame na digitalizáciu, lokálny televízny obsah a tvorbu názorovo vyváženého a kvalitného spravodajstva,“ uviedol výkonný riaditeľ CME pre Česko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko Didier Stoessel.

Podľa riaditeľky televíznej distribučnej firmy Axocom Eriky Luzsiczy dáva pre takých veľkých hráčov ako PPF podobné spojenie zmysel. „Upevňujú tým svoju pozíciu v strednej a východnej Európe a navyše nakupujú stabilnú a zavedenú značku. Je pravdepodobné, že ak sa objaví ďalšia podobná príležitosť, tak ju využijú. Ponúka sa tu výhodný synergický efekt v rámci nakupovania a tvorby obsahu. Navyše ak chce PPF poťažmo vybudovať silný streamovací kanál v podobe Voyo, bude potrebovať rýchlo rásť v počte predplatiteľov. A tieto akvizície ju teda ponúkajú slušný priestor na ďalšie posilnenie a rozšírenie streamovacej služby," povedala ČTK.

CME, pod ktorú patrí na Slovensku televízna skupina Markíza so svojimi stanicami Markíza, Doma a Dajto, je súčasťou PPF od roku 2020. Patrí medzi najväčšie mediálne spoločnosti v strednej a východnej Európe. Vysiela 33 televíznych staníc, vrátane spoplatnených, ktoré sú dostupné až 45 miliónom divákov.

​​Chorvátska RTL vysiela od apríla 2004, divákom ponúka v krajine dva programy všeobecného zamerania a kanál RTL Kockica určený deťom. Podľa merania sledovanosti za december 2021 bol hlavný program RTL na treťom mieste s 12,7 percenta divákov za verejnoprávnou HRT1 (15,7 percenta) a súkromnou Novou (13,2 percenta; stanica nie je spojená s rovnomennou českou stanicou). Celkový podiel skupiny RTL na chorvátskom televíznom trhu sa pohybuje okolo 20 percent. Súčasťou ponuky RTL je aj niekoľko chorvátskych internetových portálov a taktiež špecializované televízne programy šírené po satelite alebo prostredníctvom IPTV.

Skupina PPF podniká v 25 krajinách. Investuje do finančných služieb, telekomunikácií, médií, biotechnológií, nehnuteľností či strojárstva. PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. PPF vlastní aktíva vo výške 40,3 miliardy eur a zamestnáva celosvetovo 80-tisíc ľudí.

01 - Modified: 2021-03-29 09:15:39 - Feat.: - Title: Petr Kellner tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka na Aljaške. Bol novým majiteľom Markízy 02 - Modified: 2020-10-15 16:27:25 - Feat.: - Title: Predaj Markízy je spečatený. Kellnerova PPF dostala od Únie povolenie 03 - Modified: 2020-07-24 15:35:19 - Feat.: - Title: Predaj Markízy spomalil koronavírus, uzavrie sa do konca októbra 04 - Modified: 2020-02-27 07:11:18 - Feat.: - Title: Valné zhromaždenie CME bude hlasovať o predaji podniku firme PPF 05 - Modified: 2020-07-24 15:28:59 - Feat.: - Title: Najúspešnejšia slovenská televízia je predaná. Kto stojí na jej čele?
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 13:52