archív
StoryEditor

Invázia Ruska na Ukrajinu: vojna sa odohráva aj na TikToku

28.02.2022, 13:03
Autor:
ČTKČTK
Populárnu sociálnu sieť zaplavili videá o vojne, vrátane ruskej propagandy.

Invázia Ruska na Ukrajinu by mohla vstúpiť do dejín aj ako prvá "vojna na TikToku". Takéto označenie sa v posledných dňoch objavuje v britských či amerických médiách potom, ako sociálna sieť čínskej spoločnosti ByteDance zaplavila videá na tému prebiehajúcich bojov, mnohokrát falošné či zavádzajúce. Podľa agentúry AP sa TikTok stal novým nástrojom ruskej propagandy, ktorú teraz odborníci považujú za výrazne sofistikovanejšiu ako napríklad pri anexii Krymu v roku 2014.


Tiktok, ktorý slúži na zdieľanie krátkych videí, má viac ako miliardu používateľov a niektorí akademici či komentátori už dlhší čas upozorňujú na jeho nezanedbateľnú úlohu pri šírení nebezpečného obsahu. Napríklad denník The New York Times v januári poukázal na výskyt manipulatívnych videí o testoch na koronavírus, obavy v USA vyvolávali tiež populárne výzvy“ nabádajúce užívateľov na ničenie vybavenia v školách alebo sebapoškodzovanie.

Teraz sa vyrojili nepravdivé a zavádzajúce videá o vojne na Ukrajine, ktoré zbierajú desiatky miliónov zhliadnutí, napísal cez víkend na Twitteri reportér Shayan Sardarizadeh, ktorý píše o dezinformáciách pre spravodajskú spoločnosť BBC.

Podľa amerického verejnoprávneho rozhlasu NPR sú za snímky z dnešnej Ukrajiny vydávané zábery z iných konfliktov, scény z filmov i klipy z počítačových hier. Len do piatka údajne príspevky s heslom „RussianInvasion“ nazbierali 32 miliónov zhliadnutí, zatiaľ čo klipy s označením „RussiaUkraine“ dokonca viac ako 130 miliónov.

„Je kľúčové, aby verejnosť zostala informovaná o udalostiach takéhoto významu, avšak zdá sa, že nastavenie platformy nie je kompatibilné s aktuálnymi potrebami,“ myslí si Abbie Richardsová z liberálnej organizácie Media Matters monitorujúcej mediálnu scénu.

Niektoré analýzy poukazujú na to, že TikTok sprostredkúva aj skutočné dianie alebo hlasy Rusov nespokojných s vojnou a počínaním prezidenta Vladimira Putina. To však ide ruka v ruke s vlnou dezinformácií. Objem zavádzajúcich videí sa mi zdá ako nová vec. Niektorí ľudia to robia, pretože chcú pozornosť, niektorí ľudia to chcú speňažiť, iným ide potenciálne o šírenie dezinformácií,“ zhrnul situáciu Sam Gregory, ktorý vedie iniciatívu Witness zameranú na etické využívanie videí v krízových situáciách.

Určite nemožno povedať, že by podvodné a manipulatívne príspevky šírili len prokremeľské kanály, alebo že by všetky boli namierené proti Ukrajincom. Televízia CNN napríklad upozorňuje na hojne zdieľané video, ktoré má údajne ukazovať operáciu ruských výsadkárov. Ukázalo sa však, že je z roku 2015.

Podľa AP sa však na TikToku množia aj „šikovné videá“, ktoré servírujú „ruský nacionalizmus s prílohou humoru“. Ako príklad spravodajská agentúra uvádza klip podfarbený tanečnou hudbou, v ktorom vystupuje šteňa označené americkou vlajkou a mačka s pridanou vlajkou Ruska. Keď sa pes dotkne jej chvosta, mačka ho rýchlo zaženie tlapkou. Video za dva týždne nazbieralo 775 000 zhliadnutí. Autorom je účet s názvom Funrussianprezident, ktorý má 310 000 sledujúcich a produkuje výlučne proruský obsah.

„Môže to byť len nejaký ruský vlastenec, čo má pocit, že robí dobrú vec. Tiež by to veľmi ľahko mohlo byť niečo s priamou väzbou na štát,“ komentovala odborníčka na dezinformácie a východnú Európu Nina Jankowiczová z výskumného ústavu Wilson Center. „Rusko tieto taktiky zdokonalilo,“ dodala.

TikTok sa pritom zdá byť jedným z mnohých nástrojov vojnovej propagandy. „Armády trollov podnecujú protiukrajinské cítenie. Štátom ovládané médiá sa snažia rozdeliť publikum na Západe,“ sumarizuje AP. Izraelská technologická spoločnosť Cyabra pozorovala rozmach podozrivých účtov šíriacich protiukrajinský obsah naprieč internetovými platformami. Napríklad na Twitteri údajne 14. februára stúpol počet protiukrajinských príspevkov produkovaných skupinou sledovaných účtov o 11 000 percent.

„Keď vidíte 11 000-percentný nárast, je vám jasné, že sa niečo deje,“ povedal riaditeľ Cyabra Dan Brahmy. „Nikto nemôže vedieť, kto to v zákulisí riadi. Môžeme len hádať,“ dodal.

01 - Modified: 2022-05-06 16:04:32 - Feat.: - Title: Mimo Ruska vyšlo prvé tlačené vydanie novín Novaja gazeta 02 - Modified: 2022-04-21 07:48:40 - Feat.: - Title: Rusko „nezakáže zahraničným novinárom vstup, ale sprísňuje vízové pravidlá“ 03 - Modified: 2022-04-14 10:26:46 - Feat.: - Title: Ukrajina štartuje globálnu reklamnú kampaň, ktorá oslavuje odvahu národa 04 - Modified: 2022-04-12 17:38:20 - Feat.: - Title: Ruský súd potrestal redaktorov študentského časopisu. Dvoma rokmi nápravných prác 05 - Modified: 2022-04-11 17:18:37 - Feat.: - Title: Nemecký denník Die Welt najal novinárku Ovsjannikovovú, ktorá v ruskej televízii protestovala proti vojne
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 01:14