RTVS
StoryEditor

RTVS reaguje na Pumpu s ministerkou Kolíkovou, divákom sa ospravedlňuje

18.01.2021, 18:15
Autor:
redred
Článok sme aktualizovali o vyjadrenie predsedu Rady RTVS Igora Galla.

Jednotka RTVS uvidela v sobotu 16. januára novú epizódu satiricko-humoristickej relácie Pumpa. Hostkou relácie bola ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Preberaná téma tragického úmrtia policajného exprezidenta Milana Lučanského pobúrila viacerých divákov a vzbudila na sociálnych sieťach diskusiu, pričom výrazne prevažovali negatívne komentáre.

Na vzniknutú situáciu reaguje RTVS v oficiálnom stanovisku. Uvádza v ňom, že politická satira sa vždy venuje aktuálnym udalostiam a úmrtie generála Lučanského patrí k aktuálnym témam. "RTVS si uvedomuje, že táto udalosť polarizuje spoločnosť a tento fakt bol znázornený aj ústrednými postavami seriálu, ktoré reprezentovali oba názorové póly. Téma bola hereckými protagonistami prezentovaná argumentačne vyvážene. Úmyslom RTVS nebolo v žiadnom prípade dehonestovať osobu generála Milana Lučanského ani jeho tragické úmrtie," píše RTVS v stanovisku a zároveň sa ospravedlňuje divákom, ktorých sa vyjadrenia dotkli. Stanovisko RTVS uvádzame v plnom znení nižšie v článku.

K vzniknutej diskusii sa vyjadril aj producent a režisér seriálu Pumpa Peter Begányi: „Pozvanie ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej vyplynulo z dramaturgie relácie, ktorá reflektuje aktuálne dianie na Slovensku. Keďže bola počas uplynulých týždňov politicky exponovanou postavou, jej pozvanie bolo jednoznačnou dramaturgickou voľbou. Ceníme si, že pani ministerka bola ochotná zniesť komentáre na svoju adresu a v rámci žánru relácie si dokázala udržať nadhľad. Ako všetci hostia relácie, aj pani ministerka dostala priestor prezentovať svoje osobné názory a postoje bez cenzorského zásahu. Relácia Pumpa sa snaží na obrazovky vrátiť žáner politickej satiry, ktorá v televíznom vysielaní dlhodobo absentovala. Divákom prinášame program, v ktorom sa otvorene rozpráva o všetkom, čo trápi spoločnosť a scenáristicky odráža aktuálnu verejnú diskusiu či už v oblasti médií, sociálnych sietí alebo verejného priestoru. Našou snahou je v rámci dialógov ústredných postáv predstaviť všetky názorové fronty a tému odprezentovať vyvážene, konečný názor na prezentované problémy nechávame na diváka. Rovnako sme pristupovali aj k téme tragického úmrtia Milana Lučanského v rámci ostatnej epizódy. Mrzí nás, že spracovanie tejto témy vnímajú niektorí diváci ako urážku jeho pamiatky alebo výsmech tragického úmrtia, čo v žiadnom prípade nebolo naším zámerom. Ospravedlňujeme sa divákom, ktorých sa spracovanie tejto témy v rámci relácie dotklo.“ 

Aktualizácia: Na toto vydanie Pumpy dostala viacero podnetov a sťažností aj Rada RTVS. Sťažnosti sa konkrétne týkajú časti relácie, kde sa spomína prípad Milana Lučanského. Predseda Rady Igor Gallo preto požiadal o stanovisko riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka i etickú komisiu RTVS. Témou sa bude Rada zaoberať na najbližšom rokovaní. "Môj osobný názor - satira, zvlášť politická satira je vítaná vo verejnoprávnom priestore. Je logické, že vyvoláva polemiku a emócie. Som však presvedčený, že aj tento žáner by mal mať svoje obsahové hranice. Spracovanie témy, ktorá rozdeľuje spoločnosť a navyše sa týka smrti človeka, si vyžaduje kumšt a cit autorov, čo v tomto prípade absentovalo. Nebudem sa vyjadrovať k tvorcom tohto programu. Pre nás je partner vedenie RTVS a toho sa budeme pýtať aj na kvalitu procesu kontrolnej projekcie, aby sme sa do budúcnosti vyhli podobnej situácii. Mne osobne sa Pumpa páči a zhodiť doterajšiu prácu tvorcov kvôli neodhadnutiu nadhľadu pri spracovaní jednej konkrétnej témy by bolo neférové. Na strane druhej, ak niekto šliapol vedľa, v slušnej spoločnosti je normálne, že si to prizná a ospravedlní sa," uviedol Gallo.

Celé stanovisko RTVS:

Relácia Pumpa sa, v rámci žánru politickej satiry, vždy venuje aktuálnym udalostiam a témam rezonujúcim v spoločnosti. Z hľadiska aktuálnosti sú do relácie pozývaní aj hostia z rôznych oblastí spoločenského života. Hostia, ktorí prijmú pozvanie na účinkovanie v relácii, majú vždy vopred k dispozícii scenár. Výnimkou nebola ani ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, ktorá sa objavila v epizóde odvysielanej v sobotu 16. januára. Jej účinkovanie bolo spojené s aktuálnymi témami, ktoré rezonujú medzi verejnosťou. Jednou z nich je aj vystupovanie pani ministerky. Všetci hostia, vrátane pani ministerky, sú uzrozumení s humorom spojeným s ich osobou. Humor je vždy vnímaný subjektívne a uvedomujeme si, že niektorých divákov mohli vyjadrenia na adresu pani ministerky pobúriť. RTVS nechcela v žiadnom prípade dehonestovať osobu ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej ani žiadnych iných osobností spomínaných v relácii.

K aktuálnym témam patrí aj tragická udalosť smrti generála Milana Lučanského. RTVS si uvedomuje, že táto udalosť polarizuje spoločnosť a tento fakt bol znázornený aj ústrednými postavami seriálu, ktoré reprezentovali oba názorové póly. Téma bola hereckými protagonistami prezentovaná argumentačne vyvážene. Úmyslom RTVS nebolo v žiadnom prípade dehonestovať osobu generála Milana Lučanského ani jeho tragické úmrtie. RTVS sa ospravedlňuje divákom, ktorých sa vyjadrenia, ktoré odzneli v sobotnej epizóde, dotkli.

Názory na spracovanie tejto citlivej témy či rozhovor s režisérom Petrom Begányim si môžete prečítať aj v týchto článkoch:

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 16:39