Facebook Kristiána Čekovského
StoryEditor

Parlament nepodporil vytvorenie Etickej komisie RTVS. Proti boli opozícia aj Sme rodina

17.03.2021, 20:20
Autor:
hrnhrnTASRTASR
Návrh novely zákona o RTVS do parlamentu predložil predseda mediálneho výboru Čekovský.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) predložil do parlamentu novelu zákona o RTVS. Navrhoval v nej zriadenie nezávislej etickej komisie v telerozhlase, ktorá by prijímala stanoviská nielen k programu, ale aj k sporným rozhodnutiam manažmentu či pomáhala riešiť nezhody medzi zamestnancami a manažmentom. Návrh na vytvorenie Etickej komisie RTVS však neprešiel parlamentom, hoci predtým prešiel koaličnou radou a v rozprave v utorok 16. marca k nemu nemal nik okrem poslancov Smeru-SD žiadne pripomienky.

"Mrzí ma, že nielen opoziční, ale ani niektorí koaliční poslanci nepodporili väčšiu nezávislosť a ochranu novinárov v RTVS," skonštatoval Čekovský po výsledku hlasovania v pléne parlamentu. Zo 127 prítomných poslancov bolo za 62, proti 59, zdržali sa dvaja a štyria poslanci nehlasovali. Okrem opozície bol proti aj takmer celý klub Sme rodina.

RTVS rozhodnutie poslancov rešpektuje a pripomína, že etická komisia už v rámci RTVS pôsobí od roku 2011 a v prípade pochybností o nezávislosti a objektívnosti niektorých reportáží posudzuje tieto atribúty a vedeniu poskytuje svoje nezávislé závery. Rozdiel novej etickej komisie mal byť podľa Čekovského v jej nezávislosti, najmä od generálneho riaditeľa RTVS a od politikov. Väčšinu navrhovanej novej sedemčlennej komisie mali tvoriť ľudia, ktorí nepracujú, resp. nespolupracujú s RTVS. V prípade zistení o porušení etických a právnych noriem novinárskej práce vrátane zásahov do nezávislosti tvorby mala mať komisia kompetenciu posudzovať, či generálny riaditeľ a Rada RTVS prijali dostatočné kroky na nápravu stavu.

RTVS sa dištancuje sa od obmedzovania práce redaktorov

"Pre RTVS je prioritou, aby prinášala verejnosti kvalitné, objektívne a vyvážené vysielanie a zároveň si plnila všetky záväzky vyplývajúce zo štatútu verejnoprávneho média," uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová a deklarovala, že manažment sa snaží zabezpečiť pracovné prostredie a atmosféru, ktorá umožňuje všetkým redaktorom a spolupracovníkom slobodnú a nezávislú prácu na ich autorských príspevkoch a dištancuje sa od akéhokoľvek obmedzovania práce redaktorov a tvorivých pracovníkov RTVS.

​Predseda Rady RTVS Igor Gallo uviedol, že rade neprináleží sa vyjadrovať k výsledku hlasovania v parlamente. Pripomenul však, že sa orgán dohľadu témou etickej komisie zaoberal na jednom z predchádzajúcich rokovaní, pričom jeho členovia poukázali na to, že zmena zákona o verejnoprávnom vysielateľovi si aj v tomto prípade zaslúži širokú odbornú diskusiu. "Etická komisia na pôde RTVS už niekoľko rokov funguje obdobným spôsobom ako v okolitých krajinách. Je však možné zamyslieť sa nad zmenou jej kreovania tak, aby sa jej členmi mohli stať aj autority z externého prostredia," upozornil Gallo.

01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 14:04