Reuters
StoryEditor

Maďarskí novinári žiadajú Orbána o prístup do nemocníc a vakcinačných centier

31.03.2021, 15:35
Autor:
TASRTASR
Na čoraz väčšie ťažkosti, ktoré majú maďarskí novinári pri spravodajskom pokrývaní pandémie, už poukázala aj Rada Európy.

Desiatky maďarských nezávislých médií v otvorenom liste vyzvali premiéra Viktora Orbána, aby im bol umožnený prístup do nemocníc, kde sa liečia pacienti s covidom, a do vakcinačných centier. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Signatári listu požadujú ukončenie reštrikcií, ktoré podľa nich obmedzujú možnosti spravodajského pokrývania priebehu pandémie v Maďarsku. Maďarská vláda tvrdí, že nijaké takéto obmedzenia neexistujú. Priznáva však, že do nemocníc a vakcinačných centier majú prístup len novinári štátnych médií.  

Hovorca Orbánovej vlády bezprostredne nereagoval na e-mail agentúry Reuters, ktorá od neho žiadala vyjadrenie k otvorenému listu. Novinári nezávislých médií tvrdia, že majú zákaz hovoriť so zdravotníkmi. Pri žiadostiach o telefonické vyjadrenia ich pravidelne odkazujú len na maďarské ministerstvo zdravotníctva.

"Lekári a zdravotné sestry nemôžu slobodne hovoriť s verejnosťou a novinárov nevpúšťajú do nemocníc, takže nemôžeme zistiť, čo sa tam deje," píše sa v liste, pod ktorý sa podpísali zástupcovia 28 nezávislých novín, spravodajských serverov a ďalších médií. 

Poukazujú v ňom aj na to, že na každodenných vládnych brífingoch sa zverejňuje len veľmi obmedzené množstvo informácií. "(Orbánova) vláda v tejto najdôležitejšej otázke verejného diania už rok uplatňuje cenzúru. Je to škandál," uviedol jeden zo signatárov listu, Tamás Ónody Gomperz zo ľavicového magazínu jelen.hu.

Maďarsko má v posledných týždňoch spomedzi krajín sveta najviac úmrtí v prepočte na počet obyvateľov. Maďarskí zdravotníci už pritom zaočkovali asi pätinu obyvateľstva, čo je jedna z najvyšších úrovní zaočkovanosti v rámci EÚ.

Na čoraz väčšie ťažkosti, ktoré majú maďarskí novinári pri spravodajskom pokrývaní pandémie, už v utorok poukázala Rada Európy. Maďarská vláda toto tvrdenie odmietla ako neopodstatnené a nepodložené faktami. Podľa aktivistov a medzinárodných organizácií Orbánova vláda obmedzuje nezávislé médiá už od roku 2010, keď sa ujala moci. Budapešť to popiera, uvádza Reuters.

V Maďarsku pribudlo v utorok 302 úmrtí osôb infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najviac od začiatku pandémie. Celkový počet úmrtí sa tak zvýšil na 20.737. Počet nakazených sa zvýšil o 6700 na 652.433.

01 - Modified: 2021-05-21 08:05:30 - Feat.: - Title: Kultúrna scéna varuje pred radikálnejšími krokmi, žiada o stretnutie s premiérom 02 - Modified: 2021-03-03 11:47:03 - Feat.: - Title: Rok s koronavírusom. Bilanciu uplynulého roka prinesie Markíza vo viacerých reláciách 03 - Modified: 2021-02-26 12:31:19 - Feat.: - Title: Ministerstvo kultúry spustilo nový web PomahameKulture.sk 04 - Modified: 2021-01-12 07:41:14 - Feat.: - Title: Výsledok výzvy ministerstva kultúry je fiasko, myslí si Hudobná únia Slovenska 05 - Modified: 2020-12-21 15:23:07 - Feat.: - Title: Manažérka Hotela pod Lipou: Tešili sme sa na silnú jeseň. Teraz už vieme, že zbytočne
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
11. jún 2023 01:50