TASR/AP: Ľudia protestujú na obranu slobody médií vo Varšave 10. augusta 2021.
StoryEditor

Poľsko schválilo kontroverzný mediálny zákon

12.08.2021, 08:25
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Podľa zákona by médiá v Poľsku mohli patriť len spoločnostiam z Európskeho hospodárskeho priestoru.

Poľský Sejm v stredu večer schválil novelu mediálneho zákona umožňujúcu vlastníctvo médií v Poľsku iba subjektom sídliacim v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS). Tieto subjekty zároveň nesmú byť závislé od spoločností či osôb registrovaných mimo EHS. Za novelu hlasovalo 228 poslancov, 216 bolo proti a desať sa zdržalo.

Opozícia tento zákon vníma ako útok na súkromnú televíziu TVN24 kritickú voči poľskej vláde, ktorú vlastní americká spoločnosť Discovery prostredníctvom subjektu registrovaného v Holandsku.

Podľa zákona by médiá v Poľsku mohli patriť len spoločnostiam z Európskeho hospodárskeho priestoru. Predseda hlavnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński dlhodobo tvrdí, že médiá v rukách zahraničných vlastníkov narušujú verejnú diskusiu a neslúžia poľským záujmom. Podľa poľskej vlády má zákon zamedziť šíreniu vplyvu Ruska a Číny. Opozícia však zákon vníma ako pokus vlády obmedziť nezávislosť masmédií v krajine. Odporcovia zákona však Kaczyńského postup považujú za snahu umlčať kritikov.

Opozícia dnes v Sejme najprv presadila návrh odročiť rokovania snemovne na september; neskôr ale PiS dosiahla opakované hlasovanie s opačným výsledkom.

„Stali sme sa svedkami poľutovaniahodného predstavenia v Sejme, inscenácie bezprávia a porušovania pravidiel. Svedčí to o tom, že PiS necúvne pred ničím, aby presadila svoje stanovisko,“ uviedla podpredsedníčka Senátu Gabriela Morawski-Stanecká.

Washington už varoval, že neobnovenie licencie spravodajskej televízii TVN 24 by mohlo ohroziť do budúcna americké investície v Poľsku, zatiaľ čo poľskí opoziční politici zákon odsúdili ako útok na slobodu médií, napísala agentúra Reuters. "Dnešné hlasovanie je útokom na slobodu, útokom na médiá, ktoré sú nezávislé na vláde," citovala opozičného poslanca Grzegorz Schetyna.

„PiS vykonáva štátny prevrat,“ nadpísal komentár o dianí v snemovni opozičný denník Gazeta Wyborcza. V reakcii na hlasovanie vypukli živelné protesty vo Vroclave a Krakove. „Vraždia nám slobodné médiá, je to atentát na Poľsko,“ citoval denník jednu z demonštrantiek.

PiS chce v zákone zakotviť, že väčšinový podiel v médiách v Poľsku môže patriť len spoločnostiam z Európskeho hospodárskeho priestoru. Návrh zákona je považovaný za kľúčovú skúšku pre prežitie médií v Poľsku, podotkla agentúra AP. Do ulíc poľských miest v utorok vyšli tisíce ľudí, aby demonštrovali na obranu slobody médií.

01 - Modified: 2021-07-11 12:05:06 - Feat.: - Title: Koalícia pre slobodu médií je znepokojená mediálnymi zákonmi v Hongkongu 02 - Modified: 2019-07-08 21:11:41 - Feat.: - Title: Ruské médiá nepustili na konferenciu o slobode médií 03 - Modified: 2017-11-09 09:49:09 - Feat.: - Title: Poľsko bojuje s nízkou pôrodnosťou, občanov vyzvalo, aby sa množili ako králiky 04 - Modified: 2016-07-10 12:14:50 - Feat.: - Title: Obama kritizoval úroveň poľskej demokracie. Štátna televízia jeho slová následne prekrútila
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
11. jún 2023 01:54