Henrich Krejča
StoryEditor

Krejčovo »dobré kino« diváci prijali. Markíze stále veria

08.10.2013, 18:24
Autor:
HNHN
Henrich Krejča už rok šéfuje spravodajstvu TV Markíza. Pozrite sa, ako na zmenu zareagovali ľudia. Výsledky prieskumu.

Markíza má stále najobjektívnejšie spravodajstvo na Slovensku. V najnovšom prieskume MML Omnibus, 2013/III, ktorý realizuje spoločnosť Median SK, sa opäť umiestnilo na prvom mieste.

Pri otázke "Ktorá televízia má podľa Vás najobjektívnejšie spravodajstvo?", povedalo Markízu 27,9 % opýtaných.

Televízia Markíza tak môže vyhodnocovať výsledky Henricha Krejču. Krejča sa presne pred rokom, 1. októbra 2012, stal šéfom spravodajstva. Pod jeho vedením došlo k obsahovému aj formálnemu posunu spravodajstva. Krejča ohlásil viaceré zmeny - a následne ich aj realizoval. Hneď v mesiac svojho nástupu zmenil moderátorskú zostavu: Televízne noviny opustil Karol Farkašovský. V rozhovore pre Sme povedal, že zo správ chce urobiť dobré kino.

Zmeny v spravodajstve Markízy však neoslabili vnímanie objektívnosti u ľudí. V porovnaní s rovnakými obdobím pred rokom nastal iba štatisticky zanedbateľný posun: v prieskume realizovanom od 25. júna do 16. septembra 2012 mali správy Markízy len o dve desatiny bodu lepší výsledok (28,1 %). Následne dokonca rástli a v období apríl-jún dosiahli 29,5 %, čo bola najvyššia hodnota za posledný rok.

Pozitívne sa vyvíja vnímanie správ RTVS. V poslednom prieskume MML Omnibus ich za najobjektívnejšie označilo 18,3 % opýtaných. To znamená medziročný nárast takmer o polovicu. RTVS v rebríčku za rok predbehla Joj aj TA3.

Joj dosiahla 18,3-percentný výsledok a udržala si výsledok spred roka. Okolo 18 percent sa pohybuje už od roku 2010. V prvom a druhom kvartáli 2013 kulminovala pri podieloch nad dvadsiatkou.

TA3 označilo za najobjektívnejšiu 16,6 % opýtaných. Je to jej najlepší výsledok od roku 2009.

 

Ktorá televízia má podľa Vás najobjektívnejšie spravodajstvo?
(MML Omnibus, 2013/III, Median SK)

TV Markíza 27,9 %

RTVS 18,7 %

TV Joj 18,3 %

TA3 16,6 %

Iná 5,7 %

Neuviedli 12,8 %

 

Komentáre televízií k výsledku:

Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza: "Je to pre nás veľkým potešením a satisfakciou za odvedenú prácu. Dlhodobá najväčšia dôveryhodnosť našich správ je z novinárskeho pohľadu to najcennejšie, čo redakcia spravodajstva môže získať." (tlačová správa)

Lukáš Diko, riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS: "Sme radi, že sa nám darí spravodajstvo RTVS postupne posúvať a aj diváci vnímajú skutočnosť, že sa snažíme prinášať kvalitný a profesionálne spracovaný obsah." (tlačová správa)

 

Agentúra Median SK realizovala prieskum od 24. júna do 15. septembra 2013 náhodným kvótnym výberom v kombinácii s náhodnou prechádzkou. Respondenti odpovedali na otázku „Ktorá televízia má podľa Vás najobjektívnejšie spravodajstvo?“, pričom mohli určiť len jednu televíziu. Odpoveď "neviem" anketári neponúkali. Zúčastnilo sa 2 118 ľudí vo veku 14 až 79 rokov, prieskum bol reprezentatívny. Zber sa konal formou osobných rozhovorov a samostatným vyplnením webdotazníka respondentom (15 % respondentov). Pozrite si prezentáciu vo formáte .pdf.

 

Vývoj najobjektívnejšieho spravodajstva televízií v rokoch 2009 až 2013

Zdroj: Ivan Krasko

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. marec 2023 10:40