Je náhradníkom za Andreja Medveckého, ktorý sa vzdal mandátu. Súdia ho totiž za rasistický útok na Dominikánca v Námestove. Novodosadený 22-ročný Mazurek sa stane najmladším parlamentným poslancom. Pravidelne sa zúčastňuje na straníckych akciách proti Rómom a imigrantom. Na sociálnej sieti Facebook, ktorý si však v piatok skryl, prezentoval rasistické názory, popieral holokaust či obhajoval Hitlera. Vlani v lete v deň pochodu proti imigrantom vulgárne nadával moslimským ženám a deťom, do ktorých hádzal dlažobné kocky. Bil sa do pŕs a vykrikoval: „Dvesto rokov ste nás okupovali tureckou armádou a viac už nebudete! Dokým dýcham, tak už nebudete!“ Mazurek pracuje ako predavač v e-shope.
StoryEditor

Žilinské rádio bude pykať za Mazurekove výroky. Dostalo pokutu 15-tisíc eur

25.04.2017, 16:44
Autor:
hrnhrn
V relácii Debata na telefón s poslancom Mazurekom porušilo Rádio Frontinus pravidlá objektivity a zákaz podnecovania nenávisti.

Rádio Frontinus vo svojej relácii Debata na telefón pravidelne spovedá komunálnych politikov alebo poslancov parlamentu. Relácia má dlhoročnú tradíciu, každú nedeľu od 9:30 do 11:00 ju moderuje Martin Palúch. Hosťom relácie bol 2. októbra 2016 Milan Mazurek z extrémistickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Len 23-ročný poslanec, ktorý je známy svojím vulgárnym vyjadrovaním a agresívnym správaním, v relácii prezentoval svoje pokrivené názory.

Po odvysielaní relácie dostala Rada pre vysielanie a retransmisiu osem sťažností, v ktorých sa poslucháči napadli obsah relácie a najmä na to, že moderátor nezasahoval do Mazurekových vyjadrení.

„Podávam sťažnosť na reláciu Debata na telefón v rádiu Frontinus. To, že celá relácia, v ktorej bol hosťom poslanec NRSR Milan Mazurek, nemala oponenta vo forme moderátora, sa dá odpustiť. Ale to, že moderátor nezasahoval do vyjadrení, ktoré mali rasistický charakter, ktoré velebili prezidenta slovenského štátu - Tisa, či už zo strany Mazureka alebo poslucháčov, je neakceptovateľné. Celá relácia nemala protiváhu v názore a môže byť v dnešnej dobe veľmi nebezpečná. Padali v nej aj invektívy na prezidenta Kisku, hrubé a vulgárne vyjadrenia na národnostné menšiny,“ uvádza vo svojej sťažnosti jeden z poslucháčov.

Poslucháčom rádia prekážalo, že moderátor dal Mazurekovi "priestor pre šírenie extrémistických názorov a nedištancoval sa od nich".

Sťažnosti sa týkali aj jednostranných a pozitívnych informácií o aktivitách extrémistickej politickej strany: "Moderátor účelovo kládol otázky svojmu respondentovi, nekriticky reagoval na názory respondenta, ktoré boli častokrát na hrane zákona. Relácia bola neobjektívna, tendenčná a manipulujúca verejnosťou.“ Mazurek dostal podľa sťažovateľov v relácii v podstate neobmedzený priestor pre prezentovanie svojich radikálnych stanovísk a moderátor pôsobil extrémne benevolentne vzhľadom na povahu Mazurekovho rečnenia.

TASR/Michal Svítok

Rada pre vysielanie a retransmisiu na dnešnom zasadnutí rozhodla, že rádio porušilo odvysielaním relácie zákon a udelila mu upozornenie a vysokú pokutu 15 000 eur.

Upozornenie na porušenie zákona udelila rádiu za to, že relácia Debata na telefón obsahovala vyhranené a výlučne jednostranné názory Mazureka na riešenie rómskej problematiky, väzenského systému, sociálneho systému, dôchodkov a prerozdeľovania verejných financií. Poslanec sa kriticky vyjadroval ku konaniu vlády, parlamentu, výboru pre ľudské práva, riaditeľa RTVS Václava Miku, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, poslankyne Lucie Nicholsonovej a mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu, a to bez akejkoľvek názorovej oponentúry. Podľa Rady tým prišlo k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti politicko-publicistického programu.

Pokutu 15 000 eur udelila Rada rádiu Frontinus za odvysielanie vyjadrení o neprispôsobilosti, sociálnych výhodách, násilí a vandalizme príslušníkov rómskeho etnika, ale aj za vyjadrenia o nebezpečenstve, ktoré predstavuje skupina islamských imigrantov. Rádio tým porušilo zákaz skrytou formou podnecovať nenávisť na základe viery a náboženstva či príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine.

Rozhodnutie Rady nadobudne právoplatnosť jeho doručením vysielateľovi, ktorý ho môže napadnúť správnou žalobou na krajskom súde.

Poslanec Mazurek už čelí za svoje výroky v relácii na adresu Rómov trestnému stíhaniu, ktoré začala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Správu budeme aktualizovať o vyjadrenie Rádia Frontinus.

24. máj 2022 04:05