Markíza pripravila v deň pohrebu niekoľkohodinové vysielanie venované pohrebu britskej panovníčky.
StoryEditor

Markíza, RTVS, aj TV JOJ v pondelok prinesú priamy prenos poslednej rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II

14.09.2022, 13:08
Autor:
redred
  • Kráľovná Alžbeta II., ktorá viac než 70 rokov vládla Spojenému kráľovstvu a ďalším 14 štátom Commonwealthu, zomrela vo štvrtok 8. septembra 2022.
  • Niekoľkohodinovú mimoriadnu reláciu s názvom „Rozlúčka s Alžbetou II.“ bude TV Markíza vysielať naživo v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 do 16:50 hod.
  • Divákov ňou bude sprevádzať moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová a priamo v Londýne bude dianie monitorovať a živé vstupy prinášať redaktorka Ivana Miklánková.

Niekoľkohodinovú mimoriadnu reláciu s názvom „Rozlúčka s Alžbetou II.“ bude TV Markíza vysielať naživo v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 do 16:50 hod., divákov ňou bude sprevádzať moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová.

Celý svet vo štvrtok 8. septembra 2022 zasiahla správa o úmrtí kráľovnej Alžbety II., ktorá viac než 70 rokov vládla Spojenému kráľovstvu a ďalším 14 štátom Commonwealthu. Bezprostredne po jej skone sa novým britským kráľom automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý bude panovať ako Karol III. Buckinghamský palác už potvrdil, že posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II. sa uskutoční v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 hod. miestneho času vo Westminsterskom opátstve. Diváci si túto udalosť budú môcť pozrieť v priamom prenose na obrazovkách televízie Markíza.

Niekoľkohodinovú mimoriadnu reláciu s názvom „Rozlúčka s Alžbetou II.“ bude TV Markíza vysielať naživo v pondelok 19. septembra 2022 od 11:00 do 16:50 hod., divákov ňou bude sprevádzať moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová. V štúdiu v Záhorskej Bystrici privíta zaujímavých hostí - odborníčku na britskú kráľovskú rodinu Katarínu Strýčkovú a Branislava Kováčika, dekana na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Priamo v Londýne bude dianie monitorovať naša vyslaná redaktorka Ivana Miklánková, ktorá od piatka obohatí vysielanie všetkých pravidelných spravodajských relácií o exkluzívne reportáže a živé vstupy. V pondelok sa bude divákom naživo prihovárať z miesta poslednej rozlúčky vo Westminsterskom opátstve,“ povedal Tibor Mattyašovský, šéfredaktor spravodajstva TV Markíza.

Priamy prenos z pohrebu prinesie aj RTVS

Aj spravodajská stanica RTVS:24 prinesie poslednú rozlúčku s kráľovnou Alžbetou II. v priamom prenose. V pondelok 19.9.2022 na:24 odštartuje vysielanie z pohrebu o 11.30 h. Sprievodcami tejto výnimočnej udalosti budú pozvaní hostia, napr. odborníčka na protokol a kráľovské rody Mária Holubová. Súčasťou vysielania budú aj živé vstupy zo smútiaceho Londýna od našich spravodajcov Viliama Ovsepiana a Karolíny Kučerovej. Spomienku na kráľovnú Alžbetu II. pripojí aj bývalý hovorca prezidenta Václava Havla, špecialista na protokol Ladislav Špaček. Pre divákov, ktorí nemôžu na poludnie sledovať rozlúčku v priamom prenose, ponúkne spravodajský okruh:24 aj záznam v pondelok o 19.50 h večer.

Jednotka odvysiela priamy prenos z pohrebu kráľovnej Alžbety v pondelok 19.9.2022 od 11.30 h (s rovnakým obsahom ako:24).​ Dvojka prinesie v pondelok o 20.10 h v premiére dvojdielny dokumentárny film Alžbeta a  Margaréta: Láska a lojalita v obidvoch častiach za sebou a následne o 21.40 h reprízu programu Alžbeta II. - platinová kráľovná.

TV JOJ ide so špeciálom

Televizia JOJ bude vysielat v pondelok 19. septembra Special v suvislosti s pohrebom Kralovnej Alzbety II. v case od 11:30 do 15:25. Special budu moderovat Lenka Jezova a Jan Meciar, ceremoniou budu sprevadzať viaceri hostia z politickeho a spolocenskeho zivota.

Dožila sa 96 rokov

Alžbeta II. bola vo veku 96 rokov najdlhšie žijúcim a najdlhšie vládnucim britským panovníkom. Bola tiež najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii a najstaršou žijúcou panovníčkou na svete. Počas jej panovania pôsobilo 15 premiérov, prvým bol Winston Churchill, narodený v roku 1874, a poslednou Liz Trussová, narodená o 101 rokov neskôr.

Štátneho pohrebu sa za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení zúčastnia politickí lídri z celého sveta, ako aj členovia viacerých kráľovských rodín. Slovensko bude na pozvanie britskej strany zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, spolu so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Telesné pozostatky kráľovnej Alžbety II. budú po smútočnom pohrebnom sprievode ulicami Londýna uložené na miesto posledného odpočinku v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 10:36