RTVS.
StoryEditor

Koncesie sa majú zrušiť. Dohoda Hegera so Sulíkom je politickým dobrodružstvom

21.12.2022, 11:23
Autor:
TASRTASR

Tvrdí to predseda Rady RTVS Igor Gallo. K takémuto kroku mu chýba hlbšia diskusia.

RTVS vyzýva na odbornú diskusiu, pretože táto zmena môže mať veľký vplyv na jej ďalšie fungovanie.

 

„Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok," hovorí generálny riaditeľ Ľuboš Machaj. 

"Podmienka zrušenia koncesií však potrebuje dôslednú odbornú analýzu  a diskusiu o dopade takéhoto riešenia na ďalšiu existenciu verejnoprávneho vysielateľa. Vždy som bol zástancom koncesií a považujem ich stále za garanciu nezávislosti RTVS. Je pravdou, že postupne sa ich výber rôznymi právnymi úpravami obmedzoval a RTVS dodnes na tieto úpravy dopláca. Bolo by veľmi nešťastné, keby takého rozhodnutie politických elít problémy ohľadom systémového financovania verejnoprávneho vysielateľa ešte prehĺbilo."

Machaj preto žiada, aby ešte pred rozhodnutím, čo sa stane s koncesiami, prebehla odborná diskusia a príprava legislatívy. Tá by následne garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. 

 

"Očakávam preto, že sa na pôde Ministerstva kultúry a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje. Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média. Dôležité je, aby bola legislatívne ošetrená aj valorizácia garantovanej sumy  o infláciu, a aby boli vytvorené podmienky pre kompenzáciu všetkých strát, ktoré boli spôsobené RTVS prijatím rôznych legislatívnych opatrení v minulosti – oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov a úlohy vyplývajúce pre RTVS z nového mediálneho zákona.“

 

Návrhu nerozumie ani predseda Rady RTVS Igor Gallo. "Hoci financovanie verejnoprávneho vysielateľa bez koncesionárskych poplatkov je legitímna úvaha, v aktuálnom kontexte bez predchádzajúcej odbornej diskusie a detailov je zbytočným politickým dobrodružstvom." 

Obáva sa totiž, že telerozhlas na takto prijímané neprediskutované rozhodnutie doplatí. Pritom, koncesionárske poplatky sú hlavným zdrojom príjmu RTVS. V rozpočte, ktorý schváli iba tento týždeň, sa počíta s výberom úhrad 74,4 milióna eur.

"Preto informácia o ich rušení, bez uvedenia akýchkoľvek iných detailov, spôsobila veľkú neistotu a obavu o budúcnosť RTVS," zdôraznil.

O zrušení koncesií sa začalo hovoriť iba včera. Dohodli sa na tom poverený predseda vlády Eduard Heger a líder SaS Richard Sulík a tento krok je súčasťou dohody na podobe štátneho rozpočtu na budúci rok.

Úhrady verejnosti má plne nahradiť alokácia zo štátneho rozpočtu, hovorí sa o sume vo výške 0,14-0,15 percenta hrubého domáceho produktu. O mechanizme sa má ešte viesť ešte politické rokovanie.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 13:20