Ako sa vyriešia problémy s financovaním RTVS?
StoryEditor

Koniec koncesionárskym poplatkom. Ale až o pol roka

22.12.2022, 12:20
Autor:
TASRTASR

RTVS dostane všetky peniaze priamo od štátu. 

Koncesionárske poplatky sa zrušia. Zmenu odsúhlasili poslanci Národnej rady na štvrtkovom hlasovaní. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska  bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

"Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie," vysvetlili autori zmeny. Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.

Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.

01 - Modified: 2022-12-22 09:42:37 - Feat.: 1 - Title: Poslanci schválili krízový rozpočet. Kam pôjdu naše dane a čo sa narýchlo zmenilo (+veľká infografika) 02 - Modified: 2022-12-21 15:30:10 - Feat.: 0 - Title: Koncesie sa majú zrušiť. Dohoda Hegera so Sulíkom je politickým dobrodružstvom
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. máj 2023 18:38