Zábez z mexickej stránky, kde uverejnujú fotky všetkých zavraždeným novinárov.
StoryEditor

Ďalší mŕtvy reportér v Mexiku. Od roku 2000 tam zavraždili už vyše 150 novinárov

09.07.2023, 08:55
Autor:
TASRTASR

Mexiko je považované za jednu z najnebezpečnejších krajín pre žurnalistov. Podľa vlády prišlo vlani k 13 vraždám reportérov. Väčšina zločinov ostala nepotrestaná.

Regionálneho spravodajcu mexického denníka La Jornada našli v sobotu mŕtveho. Stalo sa tak krátko po tom, ako bol v mexickom štáte Nayarit vyhlásený za nezvestného, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

"Telo nájdené v obci Huachines... v okrese Tepic bolo identifikované ako Luis Martín Sánchez Iniguez, 59 rokov, spravodajca novín La Jornada," uvádzajú na svojej webovej stránke noviny Mexico City.

Novinárova manželka Cecilia Lópezová vyšetrovateľom povedala, že od stredajšej noci, keď bola mimo mesta na návšteve príbuzných, nevedela, kde sa jej manžel nachádza.

Telo 59-ročného novinára našli v sobotu ráno vo vidieckej oblasti blízko mesta Tepic, hlavného mesta štátu Nayarit. Podľa nepotvrdených správ miestnych médií bolo jeho telo zabalené v plastových vreciach a na hrudi mal odkaz.

image

Novinár Luis Martin Sanchez Iniguez (+59) bol najskôr pár dní nezvestný, teraz našli jeho mŕtve telo.

Ešte v stredu večer bol Sánchez doma a telefonoval so svojou manželkou.

Lópezová údajne tiež vyšetrovateľom povedala, že našla oblečenie, ktoré mal jej manžel na sebe, keď ho naposledy videla, pričom v peňaženke mal všetky svoje veci okrem novinárskeho preukazu z denníka La Jornada. Rodina tiež nahlásila, že zmizol jeho počítač, telefón, hard disk a sandále, uvádzajú noviny Mexico City.

V minulosti boli pritom zavraždení aj iní novinári denníka La Jornada. V roku 2017 bola v mexickom štáte Chihuahua zavraždená napríklad novinárka denníka Miroslava Breachová. V tom isto roku bol v mexickom štáte Sinaloa tiež zavraždený Javier Valdez, ktorý prispieval aj do AFP.  

Mexiko je považované za jednu z najnebezpečnejších krajín pre novinárov. Od roku 2000 tam podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) zavraždili už vyše 150 novinárov.

Podľa údajov vlády prišlo vlani k 13 vraždám reportérov. Väčšina zločinov spáchaných proti novinárov v Mexiku pritom ostane nepotrestaná, uvádza AFP.    

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 18:37