V novom česko slovenskom filme Úsvit si zahrajú aj Marián Mitaš a Milan Ondrík.
StoryEditor

Novému filmu s Ondríkom a Mitašom predpovedajú novinári nomináciu na Oskara

07.09.2023, 14:13
Autor:
redred

Presne o štyri týždne príde do kín výpravná detektívna dráma Úsvit, odohrávajúca sa na pozadí baťovského sveta prvej republiky.

Ukazuje miesto, ktoré je na jednej strane neuveriteľne moderné, ale zároveň v sebe ešte nesie niektoré stereotypy vnímania sveta. A práve do tohto prostredia vstupuje Helena – silná a inteligentná žena, ktorá robí všetko preto, aby našla odpovede na svoje otázky a ktorá sa dokáže postaviť mužom, dokonca aj vlastnému manželovi, čo v tej dobe nebolo úplne bežné.

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi.

Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov...

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

„Príbeh filmu Úsvit delí od dneška takmer storočie a napriek tomu je až príliš aktuálny. Odohráva sa v čase, keď jeho aktéri ešte nevnímali blížiacu sa vojnu, ale, naopak, v malom meste sa tešili z úspechov fabriky, ktorú budovali. Vidíme ľudí, ktorí sa snažia porozumieť svetu, ktorý sa mení pred ich očami a reagovať na to, s čím sa predtým osobne nikdy nestretli. Česko-slovenská spolupráca na filme ponúka nesmierne zaujímavé prepojenie vnímania tohto obdobia našich dejín, ale aj jeho jednotlivých aktérov,“ hovorí o projekte producent Rasťo Šesták z DNA Production.

Reakcie novinárov

Film Úsvit mal svoju svetovú premiéru v hlavnej súťaži na festivale v Karlových Varoch a vyslúžil si mimoriadne pozitívne reakcie nielen od domácich, ale aj zahraničných médií. Za všetko hovorí nasledujúci krátky výber úryvkov z recenzií.

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

"Absolútna bomba! Musíte ho vidieť... Je napínavý a nesmierne ľudský,“ napísali Britské listy. 

Moderne pôsobiaci český film, sláva!“ nadšene opísal moviezone.cz

Je to vizuálna rozkoš, od ktorej sa ťažko odvracia zrak,“ konštatovali novinky.cz

Nezvyčajný, znepokojivý a zároveň napínavý. Chlupáček dosiahol dojem výpravne ambiciózneho projektu... Úsvit dostáva kozmopolitný nádych, ktorý presahuje zažité formálne postupy spojené so slovenskou kinematografiou,“ zhodnotilo slovenské SME. 

Krásna česká dobová dráma. Pútavá (a) nádherne spracovaná,“ nadšene opásalo Variety. 

(Film) funguje hlavne vďaka scenáru Slováka Mira Šifru, hereckým výkonom Elišky Křenkovej a Miloslava Königa a originálnej vizualite...“ informvoal čitateľov SeznamZpravy. 

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

Krásna kamera sa vyžíva staromódnom lesku... Je pravdepodobné, že sa (tento film) stane českým kandidátom na Oscara v kategórii zahraničných filmov,“ predikoval TheWrap. 

Elegantne animované sekvencie... Hudba prináša veľký, inovatívny zvuk... Elegantné písmo, (ktoré) odpočítava dni a rozdeľuje dej do kapitol, je jedným z mnohých dizajnových výdobytkov, ktoré sa pohrávajú s dokonalou modernou fazónou, kde má všetko svoje miesto...“ vyhlásil zaujímavý verdikt The Film Verdict. 

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

Plejáda slovenských hercov 

Na projekte sa podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl, colourgrading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmuvytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny, k filmom Mad Men, Dámska jazda či Tár.

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

Autorom scenára je talentovaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý sa podieľal na scenári k filmu Červený kapitán a seriálom Rédl či Zrádci. Po boku hlavných hrdinov v podaní Elišky Křenkovej a Miloslava Königa si vo filme Úsvit zahrali aj slovenskí herci Milan Ondrík, Marián Mitaš, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Dávid HartlAnton Šulík, Lukáš Frlajs a ďalší.

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023. Ešte predtým sa v termíne 22. – 23. septembra uskutočnia špeciálne predpremiéry za účasti tvorcov a hercov v mestách Nitra, Partizánske, Poprad a Svit.

Vizitka filmu Úsvit: 

Réžia:Matěj Chlupáček

Scenár: Miro Šifra

Producenti: Maja Hamplová, Matěj Chlupáček (BarlettaProductions)

Koproducent SK: Rasťo Šesták, Peter Bebjak (D.N.A. PRODUCTION)

Hrajú: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrik, Marián Mitaš, Luboš Veselý, MarthaIssová, Hampl Ladislav, Richard Langdon, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Viktória Petrašová, Zuzana Konečná, Dávid Hartl, Anton Šulík, Martin Šalacha, Ivo Gogál, Peter Oszlík, Ondrej Hraška a ďalší

Kamera: Martin Douba

Architekt: Henry Boraros

Kostýmová výtvarníčka: Jarmila Dunděrová

Masky: Lenka Nosková, Martin Jankovič

VFX supervízor: Boris Masník, Universal Production Partners a.s. (UPP)

Hudba: Simon Goff

Strih: Pavel Hrdlička

Animácia: Diana Cam Van Nguyen

Colourgrading: Natasha Leonnet

Zvuk: Pavel Rejholec, Peter Hilčanský

Casting: castingbymaja

Produkčná spoločnosť: Barletta Productions

Koproducenti: DNA Production, Česká televízia, innogy, RTVS, Bontonfilm SK

Film podporili: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Zlínský kraj, CreativeEurope MEDIA

Distribútor: BONTONFILM

Medzinárodný sales a festivaly: LevelK

image

Historická dráma Úsvit príde do slovenských kín 5. októbra 2023.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. september 2023 14:14