Na Slovensku sa doposiaľ výskyt ochorenia COVID-19 nepotvrdil. Všetkých 195 preverených vzoriek bolo negatívnych. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré zároveň prízvukuje, že situáciu monitoruje a operatívne reaguje preventívnymi opatreniami. „V praxi sú nastavené opatrenia a všetky zapojené rezortné zložky navzájom úzko spolupracujú. V súvislosti s novým koronavírusom bol zriadený krízový štáb, ktorý všetky ďalšie kroky precizuje na pravidelných zasadnutiach,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Štát spustil informačnú kampaň vo verejnoprávnej televízii a rozhlase. MZ SR a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR kontinuálne komunikujú aj prostredníctvom sociálnych sietí a domovských webových portálov. Niekoľko týždňov sú zriadené infolinky a e-mailový kontakt [email protected], kde epidemiológovia nepretržite odpovedajú na otázky verejnosti. Všetky informácie sú k dispozícii na stránke MZ SR. Na hraničných priechodoch s Rakúskom sa realizujú kontroly a ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko, dostávajú informačné letáky od ÚVZ SR s praktickými informáciami a radami o koronavíruse. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR rozposiela všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, SMS správy s praktickou informáciou v oblasti koronavírusu. Aj slovenské mestá zavádzajú preventívne opatrenia na ochranu obyvateľstva. Magistrát v Bratislave napríklad dal komplexne dezinfikovať všetky vozidlá MHD, vydal pokyn na pripravenosť členov mestského krízového štábu, dal nakúpiť hygienické a dezinfekčné prostriedky pre zamestnancov a nariadil obmedzenie návštev v zariadeniach pre seniorov v správe mesta pre osoby, ktoré v poslednom čase navštívili oblasť s potvrdeným výskytom COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.TASR
StoryEditor

Slovensko a svet v roku 2020. RTVS odvysiela v nedeľu špeciálnu spravodajskú reláciu

08.01.2021, 15:45
Autor:
TSTS
V dvojhodinovom vysielacom bloku sa predstavia viacerí odborníci z rôznych oblastí.

RTVS sa bude venovať najdôležitejším udalostiam minulého roka z domova i zo sveta v špeciálnej spravodajskej relácii Slovensko a svet v roku 2020.  V dvojhodinovom vysielacom bloku sa v rámci diskusie a spravodajských príspevkov predstavia viacerí odborníci z rôznych oblastí.

Relácia Slovensko a svet v roku 2020 sa bude venovať štyrom hlavným tematickým blokom, v ktorom jednotliví moderátori v diskusii privítajú zaujímavých hostí a odborníkov na danú problematiku. Odvysiela ju Jednotka v nedeľu 10. januára o 10:00.

„Počas celého roka sa snažíme priniesť divákom vyvážené a nestranné informácie o aktuálnom dianí v našej krajine a zahraničí. V špeciálnej spravodajskej relácii sa už tradične obzrieme za uplynulým rokom, ale urobíme to tentokrát netradičným spôsobom – v živom dvojhodinovom vysielaní. Ďalšou zaujímavosťou bude fakt, že reláciu budú moderovať až štyria moderátori spravodajstva RTVS. Rok 2020 sa už navždy bude spájať predovšetkým s Covidom, ktorý významne ovplyvnil nielen fungovanie našej krajiny, ale aj celého sveta, zasiahol každému jednému z nás do života. Akákoľvek téma bola v uplynulom roku priamo alebo nepriamo spojená s pandémiou, takže vo vysielaní sa jej určite nevyhneme. Budeme sa ale snažiť priniesť naším divákom širšie súvislosti a novú perspektívu nielen na uplynulý rok, ale aj na aktuálne dianie," hovorí riaditeľ Sekcie spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan.

V prvom bloku venovanom pandémii ochorenia COVID-19 sa bude moderátorka Iveta Gombošová rozprávať s infektológom Petrom Sabakom, ktorý sa na bratislavských Kramároch stará o pacientov infikovaných vírusom Covid-19. Svoj pohľad v diskusii predstaví aj sociológ Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu SAV. Okrem faktov o koronavíruse bude diskusia venovaná aj vládnym opatreniam, testovaniu a očkovaniu, situácii v nemocniciach, či šíreniu hoaxov a nepravdivých informácií, ktoré významne ovplyvnili verejnú mienku.

V rámci politického bloku privíta moderátor Marek Makara v štúdiu politologičku Anetu Világy z Univerzity Komenského v Bratislave a politológa Miroslava Řádeka z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, s ktorými sa bude rozprávať o politickej situácii na Slovensku v uplynulom roku. V diskusii sa vrátia k parlamentným voľbám z úvodu roka, ktoré významne zasiahli do slovenskej politickej scény, ale aj k tomu, ako pandémia ovplyvnila politickú situáciu na Slovensku. Venovať sa budú aj vzťahom v súčasnej koalícii a opozícii, ako aj osudu niektorých politických strán. Témou bude aj úradovanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej počas uplynulého roka.

Významnými momentami minulého roka boli aj zásahy NAKA, tejto téme bude venovaný tretí blok špeciálnej spravodajskej relácie. Moderátorka Marta Jančkárová sa o tejto téme bude rozprávať s bývalým vyšetrovateľom Júliusom Šárayom a redaktorom Slovenského rozhlasu Jurajom Mikulom. Okrem akcií Národnej kriminálnej agentúry sa budú rozprávať aj o obžalovaných a tiež sa budú venovať téme korupcie a situácii v slovenskej justícii.

V poslednom bloku venovanom udalostiam zo zahraničia privíta moderátor Viliam Stankay v štúdiu
slovenského novinára, spisovateľa, dokumentaristu a cestovateľa, žijúceho v americkej Kalifornii, Martina Rajeca, ktorý je zároveň dlhoročným spravodajcom RTVS v USA a tiež redaktora RTVS Viliama Hauzera. Venovať sa budú nielen téme dopadu koronavírusu na Európu a svet, ale aj stále aktuálnej otázke Brexitu a tiež prezidentským voľbám v Spojených štátoch amerických, ktorých výsledok rozvíril hladinu aj počas uplynulých dní.

01 - Modified: 2021-01-08 12:08:21 - Feat.: 0 - Title: Od pondelka sa na obrazovky RTVS vracia v premiérových častiach dokumentárny seriál IKONY 02 - Modified: 2021-01-07 13:53:05 - Feat.: 0 - Title: RTVS vracia na obrazovky Školský klub
01 - Modified: 2022-05-13 16:26:18 - Feat.: - Title: Víkendové politické relácie: Matovič, Fico či Kollár o protiinflačných opatreniach a ich financovaní 02 - Modified: 2022-05-06 16:45:45 - Feat.: - Title: Víkendové politické relácie: Diskutovať prídu prezidentka, Kollár aj Pellegrini 03 - Modified: 2022-05-05 16:48:31 - Feat.: - Title: Prezidentka bude hostkou relácie Na hrane 04 - Modified: 2022-04-29 16:33:34 - Feat.: - Title: Víkendové politické relácie: Duel Fica s Krajniakom, ale aj Matovič či Šeliga 05 - Modified: 2022-04-22 17:17:11 - Feat.: - Title: Víkendové politické diskusie: O nových obvineniach politikov budú hovoriť aj Heger, Korčok či Blanár
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 23:01