StoryEditor

RTVS prinesie naživo prvé zábery z unikátnej misie na Mars

17.02.2021, 08:45
Autor:
TSTS
Pristátie roveru prinesie relácia EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS.

Diváci Dvojky RTVS budú 18. februára svedkami unikátnej misie na Mars. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte s komentárom odborníkov prinesie relácia EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS.

V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty. Diváci Dvojky RTVS môžu byť prostredníctvom televíznej obrazovky pri tom a sledovať posledné minúty unikátnej misie. Spolu s odborníkmi a moderátorom Gregorom Marešom tak v priamom prenose z vesmíru uvidia úplne prvé zábery po pristátí na planéte Mars.

Pozvanie do relácie EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prijal astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Jiří Šilha, PhD.. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet. Spoločne poodhalíme, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte a zároveň divákom priblížime najaktuálnejšie informácie o planéte Mars i to, aké tam panujú podmienky pre život. Počas živého vysielania budeme divákom odpovedať aj na otázky, ktoré budú môcť zasielať prostredníctvom aplikácie slido.com.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky aké panujú na planéte Mars. Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny. O tom ako to prebieha, aj o tom, či sa na Mars chystá aj ona samotná porozpráva v priebehu relácie.

EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prinesie RTVS okrem televízneho vysielania na Dvojke aj online - na webe RTVS.sk a taktiež naživo na facebookových profiloch RTVS, Dvojka, Experiment a VAT – veda a technika. Vysielanie odštartuje vo štvrtok 18. februára o 20.55 h. Na špeciál Experimentu tematicky nadviažu dva premiérové dokumenty – o 22.15 h diváci spoznajú príbeh orbitálnej stanice Saljut 7 v rovnomennom dokumente, ktorý priblíži najťažšiu kozmickú misiu v dejinách vesmírneho výskumu a o 23.00 h sa na Dvojke bude skloňovať celosvetový problém svetelného znečistenia v dokumente Vo svetle noci.

01 - Modified: 2021-02-19 12:47:19 - Feat.: 0 - Title: Oteckovia opäť predbehli večerné programy, Dvojke priniesol rekord špeciál o pristátí sondy na Marse
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
16. jún 2024 15:08