TabLab
StoryEditor

V Košiciach otvárajú centrum kreativity a technológií TabLab

23.09.2022, 09:34
Autor:
redred

Priestory budúcnosti podporila Nadácia Orange 

V Košiciach  vzniká nový priestor, v ktorom sa stretávajú technológie, inovácie, digitálne zručnosti, kreativita a vzdelávanie. Košický TabLab, ktorého sídlo je Tabačka Kulturfabrik vznikol aj vďaka finančnej podpore Orange Foundation a Nadácie Orange.

 

Víziou TabLabu je budovanie aktívnej komunity mladých inovatívnych ľudí so zručnosťami v oblasti digitálnych technológií. Tento jedinečný priestor bude rozdelený do niekoľkých samostatných laboratórií, v ktorých budú účastníci získavať skúsenosti a motiváciu od medzinárodne uznávaných profesionálov.

 

TabLab je otvorený pre všetkých nadšencov kreatívnych nápadov, digitálnych technológií a online prostredia. „Veľký potenciál vidíme v spolupráci so základnými a strednými školami či znevýhodnenými skupinami,” hovorí Daniel Franko - projektový manažér TabLab.

„Sme nesmierne radi, že v súčasnej dobe zvyšujúcej sa potreby digitálnych zručností sa nám v spolupráci s naším dlhodobým partnerom, Tabačkou Kulturfabrik v Košiciach, podarilo uviesť do života TabLab. Priestor ponúka vstup do sveta virtuálnej reality, zvuku a tvorby videoobsahu.

Podporuje mladých ľudí, dáva im priestor vzdelávať sa v nových technológiách, zlepšuje ich digitálne zručnosti, zvyšuje ich možnosti zamestnať sa v digitálnej oblasti. Veríme, že svojím obsahom a aktivitami priláka široké publikum nielen z Košíc. TabLab finančne podporila aj Orange Foundation v Paríži,” povedala Andrea Ungvӧlgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Čo je v priestoroch Labu

VR Lab - priestor venujúci sa virtuálnej realite. Prostredníctvom kurzov sa účastníci naučia základy ovládania VR, dozvedia sa zaujímavosti o rôznych appkách či vstúpia do rôznych svetov virtuálnej reality.

Mentorom VR Labu je známa košická firma MATSUKO,  ktorá vyvíja prevratnú technológiu umožňujúcu 3D holografické prepojenie v rozšírenej realite.

Sound Lab - priestor na komplexnú prácu so zvukom od hudobnej produkcie - práca so softvérom, mixing, mastering, cez získanie zručností v oblasti DJingu a elektronickej hudobnej produkcie až po experimentálne a intuitívne hranie. Súčasťou budú aj prednášky a workshopy aj pre rodiny s deťmi. 

Mentormi sú Richard Zagiba  - hudobný producent (Just Hear Audio), Michal “Kelso” Krendželák - hudobný producent a DJ (Tabačka Kulturfabrik, Stredávka) a Peter Bucko - DJ (Ugly Beach).

Audiovisual Lab - priestor pre streamovacie technológie, vytváranie 2D a 3D video obsahu, postprodukcia a delivering digitálneho obsahu. Mentorom bude Palko Matia z kreatívneho štúdia Onomatopoje.

Orange Foundation podporí vznik Labu na Slovensku už druhýkrát

TabLab je súčasťou medzinárodného programu Solidarity FabLab a vznikol s podporou Orange Foundation, ktorá venovala na jeho vznik 50 tisíc eur. Ide už o druhý Lab – priestor na Slovensku. Prvý Lab vznikol v centre Bratislavy 14. marca 2016 v spolupráci so Starou Tržnicou a OZ Connect.

 

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 07:42