Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.08.2020, 13:25

Zuckerberg sa pripojil k Bezosovi a Gatesovi. Má majetok presahujúci 100 miliárd dolárov

Hodnota majetku Zuckerberga tento rok stúpla o približne 22 miliárd dolárov.

Zuckerberg sa pripojil k Bezosovi a Gatesovi. Má majetok presahujúci 100 miliárd dolárov
Zdroj: Bill Gates, Mark Zuckerberg a Jeff Bezos

Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga vo štvrtok prvýkrát prekonala hranicu 100 miliárd dolárov, vďaka rastu akcií firmy na nový rekord. Tridsaťšesťročný Zuckerberg sa tak pripojil k šéfovi internetového obchodu Amazon Jeffovi Bezosovi a spoluzakladateľmi Microsoftu Billovi Gatesovi, ktorí sú v súčasnosti jedinými osobami s hodnotou majetku presahujúcou 100 miliárd amerických dolárov, uviedla agentúra Bloomberg.

Zuckerbergovho bohatstvo pramení hlavne z jeho podielu 13 percent vo Facebooku. Akcie firmy vo štvrtok posilnili vďaka predstaveniu novej služby Reels, ktorá má byť konkurentom TikToku.

​Hodnota majetku zakladateľov najväčších amerických technologických spoločností tento rok výrazne rastie, hoci americká ekonomika rekordne klesla. Pandémie totiž priťahuje viac ľudí k internetu. Hodnota majetku Zuckerberga tento rok stúpla o približne 22 miliárd dolárov a Bezosov majetok narástol o viac ako 75 miliárd dolárov.

Ohromujúce čísla ale tiež priťahujú zvýšenie záujmu vládnych úradov a zákonodarcov, ktorí podrobne skúmajú ich správanie a postavenie. Minulý mesiac Zuckerberg, Bezos, šéf Applu Tim Cook a šéf Alphabet Sunar Pichai vystúpili v americkom Kongrese, aby sa bránili obvinenia, že ich firmy zneužívajú svoju moc a bohatstvo na potlačenie konkurencie.

Trhová hodnota piatich najväčších amerických technologických firiem, ktorými sú Apple, Amazon.com, Alphabet, Facebook a Microsoft, teraz zodpovedá zhruba 30 percentám hrubého domáceho produktu USA. Oproti koncu roka 2018 je to takmer dvojnásobok.

Zuckerberg založil sociálnu sieť v roku 2004. Už skôr uviedol, že plánuje počas svojho života dať na charitu 99 percent svojich akcií Facebooku .

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.