Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.05.2018, 10:59

O uvoľnený post v licenčnej rade sa uchádzajú traja kandidáti

Úspešný kandidát bude členom Rady do 28. marca 2023.

O uvoľnený post v licenčnej rade sa uchádzajú traja kandidáti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Celkovo traja kandidáti sa uchádzajú o podporu poslancov parlamentu v tajnej voľbe jedného člena Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

Miesto v Rade sa uvoľnilo potom, ako Peter Joanidis 22. marca predsedovi Národnej radz Andrejovi Dankovi (SNS) oznámil, že sa vzdáva funkcie.

Danko sa následne obrátil na predsedov všetkých poslaneckých klubov, profesijné a občianske združenia pôsobiace v oblasti kultúry, periodickej tlače a ostatných prostriedkov verejných informácií, aby v určenej lehote predložili Výboru NR SR pre kultúru a médiá návrhy kandidátov na člena rady.

Poslanec Peter Marček (nezaradený) nominoval Dušana Budzaka (živnostník). Občianske združenie Spotrebiteľská informačná agentúra navrhlo Pavla Holeštiaka (vedúci pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne) a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová nominovala Natáliu Holinovú (slobodné povolanie). Úspešný kandidát bude členom Rady do 28. marca 2023.

Mediálny výbor skonštatoval, že všetci traja navrhovaní spĺňajú požadované náležitosti a predložené návrhy sú v súlade s kritériami uvedenými v zákone o vysielaní a retransmisii. V prípade, že nebude zvolený jeden člen z navrhovaných kandidátov, do opakovanej voľby postupujú dvaja, ktorí získajú najvyšší počet hlasov.

Rada pre vysielanie a retransmisiu má deväť členov, ktorých volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky. Do pôsobnosti rady v oblasti výkonu štátnej správy patrí napríklad rozhodovanie o licenciách na vysielanie, prideľuje vysielateľom ďalšie frekvencie, ukladá vysielateľom sankcie pri porušení zákona, ale aj vybavuje sťažnosti divákov a poslucháčov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.