Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.10.2019, 12:15

Najúspešnejšia slovenská televízia je predaná. Kto stojí na jej čele?

Mediálnu skupinu CME, vrátane slovenskej Markízy a českej televízie Nova, kúpila skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera.

Najúspešnejšia slovenská televízia je predaná. Kto stojí na jej čele?
Zdroj: Archív

​Český podnikateľ Petr Kellner prevzal mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), vrátane slovenskej Markízy a českej televízie Nova. CME vlastní v piatich krajinách strednej a východnej Európy - v Bulharsku, Česku, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku, 30 televíznych staníc.

Kellnerova PPF Group podpísala dohodu s CME prostredníctvom svojich dcérskych spoločností. Transakcia bola v hodnote približne 2,1 miliardy USD. "Nákupom spoločnosti CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe," vyhlásil Kellner. "Chceme využiť synergiu medzi tvorbou mediálneho obsahu a jeho distribúciou. Motívom je teda predovšetkým rozvíjanie telekomunikačného a mediálneho biznisu. CME je dobre fungujúcou spoločnosťou a po jej prevzatí neplánujeme žiadne významné zásahy do jej fungovania," uviedol Kellner.

Očakáva sa, že transakcia za 2,1 miliardy USD bude dokončená okolo polovice roku 2020, pod podmienkou schválenia regulačnými orgánmi a splnenia bežných podmienok uzatvárania.

Televízia Markíza so svojimi stanicami Doma a Dajto je lídrom slovenského televízneho trhu. V strategickej cieľovej skupine divákov 12-54 rokov dosiahla za prvých deväť mesiacov tohto roka priemerný trhový podiel 28,3 percenta celodenne a 30 percent v prime time. Od trhovej dvojky - skupiny Joj (stanice Joj, Plus, Wau a RiK) si drží odstup 7,4 percentuálneho bodu celodenne a 4,9 v prime time.

Na čele Markízy je od roku 2013 Matthias Settele. Televíziu prevzal v krízovom režime, nevyhnutným bolo podľa neho nastaviť správne štruktúru, čo v televíziia chýbalo. Na kľúčových pozíciách vymenil časť manažmentu a poznamenal: "Keď je dobrý manažment, podáva fantastické výkony." Pozrite si v galérii, kto je jeho súčasťou.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.