Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.05.2020, 09:00

Generálny riaditeľ RTVS Rezník: Reportéri dostanú nového šéfa

V RTVS sa uskutoční audit. Vznikne komisia na prešetrenie možného zastavenia príspevku o Dankovi a Zsuzsovej.

Šéf RTVS Jaroslav Rezník
Zdroj: TASR/M. Baumann

V stredu sa uskutočnilo zasadnutie Rady RTVS, malo dva body programu. Prvým bola reakcia Rady RTVS na uznesenia parlamentného výboru pre kultúru a médiá a druhým bola aktuálna situácia v Sekcii spravodajstva a publicistiky RTVS.

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá pod vedením jeho predsedu Kristiána Čekovského (OĽaNO) žiadal Radu RTVS na zasadnutí z 12. mája, aby prešetrila zabezpečenie nestrannosti a plurality v spravodajstve a publicistike verejnoprávneho média a možné porušenia zákona o RTVS i ústavného zákazu cenzúry. Doterajšie opatrenia manažmentu verejnoprávneho média v tejto záležitosti výbor považoval za nedostatočné.

Zasadnutia Rady RTVS sa zúčastnil predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý vyhlásil, že súčasný generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník nie je jeho obľúbenec, no ako opozičný poslanec nikdy nemal problém byť vo vysielaní. Kollár to povedal s dovetkom, že Rezníka do funkcie nevolil. Predseda parlamentu zároveň oznámil, že sa ešte dnes stretne s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karolom Mitríkom, aby ho požiadal o finančný audit v RTVS. Dovtedy Boris Kollár nedovolí "kriminalizovať Radu RTVS" - teda parlament nebude rokovať o tom, či si Rada RTVS plní alebo neplní svoje povinnosti dané zákonom.

Problémom bolo vyjadrenie Kristiána Čekovského (OĽaNO), ktorý upozornil na viacero zmlúv a spochybnil tak hospodárne využívanie finančných prostriedkov v RTVS. Zmluvy sa týkali napríklad výroby relácie Folklorika, na ktorú nemá RTVS ani licenciu a ďalej sa jej obsah vysiela na inej stanici, ktorá už nepatrí verejnoprávnej inštitúcii.

Zasadnutie Rady RTVS sa v druhom bode venovalo aj protestnej výpovedi šéfdramaturga relácií RTVS Reportéri a Občan za dverami Richarda Bolješika, ktorú oznámil  na svojom Facebooku. V statuse uviedol ako dôvod výpovede konanie jeho nadriadenej Hany Lyons, vedúcej Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky. Nesúhlasí s jej rozhodnutím dozorovať ním pripravené relácie Reportéri a Občan za dverami, čo považuje za spochybňovanie svojej profesionality a pokus o zastrašovanie. Situácia v spravodajstve sa začala vyostrovať po nástupe nového manažmentu pod vedením Jaroslava Rezníka, kedy z RTVS odišlo viacero redaktorov.

Rada RTVS skonštatovala, že si vypočula ostatných členov redakcií, ktorí "žiadne tlaky vedenia" nepociťujú. Zástupcovia Rady RTVS pozvali na stretnutie aj samotného Bolješika, ten v poslednej chvíli na stretnutie neprišiel a ospravedlnil sa mailom. Šéf RTVS sľúbil do budúcej stredy vyriešiť nielen situáciu týkajúcu sa nového šéfa či šéfky Reportérov, ale aj v spravodajstve a publicistike.

Na stredajšom zasadnutí vznikla aj komisia, ktorá sa bude venovať obvineniu RTVS z "neodvysielaného minimálne jedného príspevku" týkajúce sa vzťahu bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka a Aleny Zsuzsovej.

Mimoriadne rokovanie Rady RTVS sme sledovali online.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.