Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
22.02.2021, 17:05

Google ustúpil, Facebook nie. Dianie v Austrálii ovplyvní celý svet

Reakcie sú prevažne kritické k Facebooku, objavili sa však aj výhrady voči počínaniu austrálskej vlády.

Google ustúpil, Facebook nie. Dianie v Austrálii ovplyvní celý svet
Zdroj: Facebook/Google

Dlhotrvajúci súboj austrálskej vlády s technologickými gigantmi dospel do zlomového bodu a najnovší vývoj sa môže premietnuť do diania ďaleko za hranicami Austrálie. Také sú komentáre niektorých médií potom, čo Facebook na svojej hlavnej platforme znemožnil austrálskym používateľom zdieľať a prezerať si spravodajstvo, zatiaľ čo Google ohlásil ďalšiu dohodu o platení za žurnalistický obsah. Reakcie sú prevažne kritické k Facebooku, objavili sa však aj výhrady voči počínaniu austrálskej vlády.

V centre týchto udalostí je vládny návrh zákona, ktorého cieľom je donútiť digitálne platformy, aby zdieľali zisky s mediálnymi spoločnosťami za sprostredkovania ich obsahu. Novela obsahuje aj ustanovenia ukotvujúce mechanizmus vyjednávania medzi dvoma stranami o hodnote spravodajských materiálov.

Proti plánu sa stavali ako Facebook, tak aj Google, tento týždeň sa však prístupy oboch spoločností dramaticky rozišli. Google uzavrel licenčné dohody s mediálnymi skupinami Seven West Media a Nine Entertainment a v stredu oznámil, že do jeho novej služby News Showcase sa zapojí aj konglomerát Ruperta Murdocha News Corp.

Google ustúpil, Facebook nie

Facebook naopak urobil to, čím pohrozil na konci minulého leta. Zablokoval spravodajský obsah z Austrálie, ktorý teraz nemôžu zdieľať ani používatelia z iných krajín. Platforma zároveň Austrálčanov odrezala od zahraničných správ.

"Google ustúpil, Facebook nie," zhrnul vývoj v titulku americký denník The Washington Post. Kritické ohlasy na počínanie najväčšej sociálnej siete sveta čoskoro prúdili nielen z Austrálie, ale aj zo Spojených štátov a Európy. 

Podľa televízie CNN sa teraz k Austrálii upína pozornosť celého mediálneho priemyslu. "Čo sa deje na druhej pologuli okolo navrhovanej regulácie, ktorá núti technologické giganty platiť vydavateľom správ, bude mať následky po celom svete. (...) Slovami jedného zo zdrojov, regulátori v ďalších krajinách 'chcú všetci skopírovať a vložiť' do vyjednávacieho kódexu navrhnutého Austráliou," uvádza článok.

Ohrozenie slobody šírenia dôveryhodných informácií

Drastický zásah Facebooku napríklad vyvoláva obavy z toho, aký obsah zaplní medzeru po materiáloch etablovaných médií. Kritika pramení aj zo spôsobu, akým Facebook intervenciu vykonal. Opatrenia sprvu zasiahli aj desiatky austrálskych účtov, ktoré nepatria mediálnym spoločnostiam, vrátane stránok lokálnych zdravotníckych úradov, organizácie pomáhajúce obetiam domáceho násilia či profil jedného opozičného lídra. Analytička Evelyn Doueková pôsobiaca na Harvardovej univerzite postup Facebooku označila za vypočítavý a hanebný.

Americký novinár Casey Newton, ktorý dlhodobo mapuje kroky internetových gigantov, súhlasil, že vykonanie zákazu zo strany Facebooku má nedostatky, spoločnosť však podľa neho "v zásade urobila správnu vec", keď prekukla "bluff" vydavateľov. "Je celkom podivné vidieť, koľko ľudí trvá na tom, že Facebook má povinnosť zdieľať obsah vydavateľov, za podmienok, ktoré si oni určia," napísal.

Podľa Caseyho môže zásah sociálne siete naučiť Austrálčanov konzumovať spravodajstvo lepšími cestami, zatiaľ čo "kapitulácia" Googlu je pozvánkou pre vlády po celom svete, aby sa tiež pokúsili zaviesť podobné "výpalné". "Prial by som si, aby Austrália odmietnutie zo strany Facebooku prijala ako signál, že by mala úplne prehodnotiť svoj prístup k regulácii médií. Mohla by, napríklad, zdaniť spoločnosti na základe ich ziskov. A mohla by tie zisky vyčleniť na podporu novinárčiny," píše v poznámkach.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.