Súd zamietol Trumpovu žalobu na CNN.
StoryEditor

Súd zamietol Trumpovu žalobu na CNN, od stanice chcel 475 miliónov dolárov

30.07.2023, 14:07
Autor:
ČTKČTK

Trumpovi sa nepáčilo, že stanica označila jeho tvrdenie, že mu bolo odcudzené víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2020, za "veľkú lož".

Floridský súd zamietol žalobu bývalého prezidenta Donalda Trumpa na stanici CNN, v ktorej sa politik domáhal odškodnenia vo výške 475 miliónov dolárov (vyše desať miliárd korún). Trumpovi sa nepáčilo, že stanica označila jeho tvrdenie, že mu bolo odcudzené víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2020, za "veľkú lož". Bývalý prezident tvrdil, že sa tým stanica snažila vytvoriť spojitosť medzi ním a Adolfom Hitlerom, čo však federálny sudca odmietol, napísala agentúra Reuters.

Trump podal na stanicu žalobu v októbri minulého roka. V nej poukázal na päť prípadov, keď stanica vo svojich spravodajských reláciách či komentároch označila Trumpove nepodložené tvrdenia o ukradnutých voľbách za "veľkú lož".

Podľa sudcu Raaga Singhala, ktorého do funkcie vymenoval práve Trump v roku 2019, sa však tým stanica nedopustila ohovárania, pretože tým iba vyjadrovala svoj názor. Ohovárania by sa dopustila, ak by uviedla nepravé fakty.

Sudca však odmietol tiež Trumpovo tvrdenie, že použitím označenia "veľká lož" sa stanica snažila vytvoriť spojitosť medzi ním a Adolfom Hitlerom. "Žiadny rozumný divák by vierohodne nemohol (alebo nemal) urobiť túto spojitosť," uviedol sudca. Podľa neho z označenia nemožno odvodiť, že by sa stanica snažila tvrdiť, že sa Trump dopúšťa prenasledovania Židov či iných skupín obyvateľov.

Sudca označil tvrdenia stanice CNN za "odpudivé", s čím súhlasil vo vyhlásení po rozhodnutí súdu aj Trumpov tím. "CNN bude hnaná k zodpovednosti za svoje neoprávnené zlé zaobchádzanie s prezidentom Trumpom a jeho priaznivcami," uviedol Trumpov hovorca. Neuviedol však, či sa bývalý prezident proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Stanica, ktorá je častým terčom Trumpovej kritiky, sa k rozhodnutiu súdu nevyjadrila. Poukázala však, že sa Trump súdi či súdil aj s ďalšími veľkými mediálnymi domami, napríklad listami The New York Times či The Washington Post, kvôli tomu, ako písali či komentovali Trumpovo správanie po prehre v posledných prezidentských voľbách.

menuLevel = 2, menuRoute = news/archiv-clankov, menuAlias = archiv-clankov, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
23. september 2023 09:40