Strereotypy o ženách a mužoch máme veľmi hlboko vryté v hlavách. Podľa rodu však priraďujeme vlastnosti nielen živým bytostiam, ale aj veciam.
Napríklad slovo most je v španielčine mužského rodu a v nemčine ženského. V prieskumoch sa zistilo, že kým Nemci priraďujú mostu “ženské” vlastnosti ako elegancia, alebo krása, Španieli ho opisovali slovami ako silný či ťažký.
Pri tvorbe značiek je obvyklé snažiť sa im priradiť vlastnosti a vopred definovať, aké asociácie sa s nimi majú spájať. Napríklad značky kozmetických výrobkov majú ambíciu byť starostlivé, podobne poisťovne. Avšak pri poisťovacích produktoch často marketéri preferujú, aby boli silné, ochraňovali a mohli sme sa o ne oprieť v núdzi - čo sú vlatnosti stereotypne priraďované mužom.
Podľa štúdií psycholingvistov by sme pri tvorbe názvov značiek mali prihliadať na to, ako chceme, aby bola naša značka vnímaná. A najmä, myslieť na to z dlhodobého hľadiska, lebo zmeniť názov značky, keď budeme chcieť meniť jej positioning, nemusí byť až taká ľahká a už vôbec nie úspešná misia.
Samozrejme môžeme mať aj ambíciu búrať stereotypy v marketingu a komunikácii. Prostriedky, nástroje, know-how či médiá na to máme. Toto všetko využili v AMV BBDO pre značku Libresse. V kampani Bloodnormal búrajú nielen stereotypy o tom, že mať menštruácii je hanba a ženy sa majú ísť niekam schovať a tíško čakať, kým to prejde, ale aj v zobrazovani krvi v reklamách na vložky.
Neuveríte, ale v tejto reklame, ktorá pred pár dňami vyhrala Grand Prix na Cannes Lions je krv červená, aha: