StoryEditor

Poľsko bojuje s nízkou pôrodnosťou, občanov vyzvalo, aby sa množili ako králiky

09.11.2017, 07:30
Autor:
TASRTASR
Poľský rezort vo videu chváli králiky za to, že majú veľa potomkov.

Poľské ministerstvo zdravotníctva vyzvalo Poliakov, aby sa množili ako králiky. Ministerstvo s týmto zámerom zverejnilo na YouTube krátke video, v ktorom chváli králiky pre to, že majú tradične veľa potomkov. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AP.

Na videu sa králiky kŕmia šalátom a mrkvou, kým jeden z nich - rozprávač - odhaľuje Poliakom tajomstvo veľkej rodiny.

To podľa neho spočíva v cvičení, zdravom stravovaní a malej miere stresu.

Nápomocná romantika 

V zábere sa nakrátko objaví aj ľudský pár vychutnávajúci si spoločný romantický piknik. Podľa AP to naznačuje, že romantika môže byť pri snahe o väčšiu rodinu nápomocná. Nie však spolu s alkoholom, čo zase vo videu signalizuje nepoužitý pohár na víno, prevrátený hore dnom.

"Ak niekedy chcete byť rodičom, nasledujte príklad králikov," oznamuje video divákom. Ide o doposiaľ posledný z pokusov, ktorými sa konzervatívna vláda 38-miliónového, prevažne katolíckeho Poľska snaží bojovať s nízkou pôrodnosťou.

Nízka pôrodnosť 

Podľa údajov Európskej únie pripadalo v Poľsku v roku 2015 na jednu ženu 1,32 dieťaťa. Takmer rovnako nízke údaje zaznamenali vtedy tiež v Grécku a Španielsku. Jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá však mala v roku 2015 nižšiu pôrodnosť než Poľsko, bolo Portugalsko.

Poľské ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení zaslanom agentúre AP uviedlo, že zmieneným videom sa snažilo povzbudiť Poliakov, aby si v reprodukčnom veku (medzi 18 a 45 rokom života) osvojili zdravý životný štýl vedúci k zlepšeniu ich reprodukčného zdravia. Ministerstvo dodalo, že videom tiež chcelo zvýšiť celkové povedomie verejnosti o týchto otázkach, a to spôsobom, ktorý "nikoho neuráža a nie je vulgárny".

01 - Modified: 2021-08-12 06:27:46 - Feat.: - Title: Poľsko schválilo kontroverzný mediálny zákon 02 - Modified: 2016-07-10 12:14:50 - Feat.: - Title: Obama kritizoval úroveň poľskej demokracie. Štátna televízia jeho slová následne prekrútila
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. október 2023 19:30