StoryEditor

Slovenský remeselný gin TOISON získal prestížne ocenenie za dizajn

24.11.2021, 17:25
Autor:
redred
Unikátna fľaša odkazujúca na slovenské tradície získala medzinárodné ocenenie Red Dot Design Award.

Remeselný gin TOISON, ktorý vyrába Likérka Trenčianske Teplice, sa v tomto roku zaradil medzi produkty ocenené prestížnou „červenou bodkou“ za mimoriadne kvalitný a inovatívny dizajn. Unikátna fľaša odkazujúca na slovenské tradície získala ocenenie Red Dot Design Award v kategórii Obalový dizajn.

Slovenský gin TOISON má už na konte aj významné ocenenie Pentawards za obalový dizajn či medzinárodnú cenu IWSC za chuť. „Naším cieľom bolo stvoriť úplne nový gin podľa našich predstáv – slovenský produkt na svetovej úrovni a zároveň spirit, ktorý v sebe ponesie odkaz slovenských tradícií. Chceli sme, aby fľaša reflektovala nielen naše idey, ale tiež čistotu, silu a dokonale vyladenú chuť ginu. Oslovili sme preto na spoluprácu štúdio, ktoré má s tvorbou obalových konceptov bohaté skúsenosti. Ako sa ukázalo, kreatívny tím pod vedením Juraja Demoviča dokázal našu ideu dokonale vystihnúť,“ hovoria spolumajitelia Likérky, Pavol Sirotný a Michal Hajský.

Ivana Santová / Spolumajitelia Likérky Trenčianske Teplice Michal Hajský a Pavol Sirotný

​Autorom originálneho dizajnu a logotypu pre gin TOISON je trnavské štúdio vizuálnej komunikácie Pergamen, ktoré na slovenskej scéne funguje už od roku 1993 a ktoré má na konte už celý rad ocenení Red Dot Design Award. „Z ocenenia máme radosť, pretože sme tento projekt mohli riešiť komplexne, od mena, grafického dizajnu, až po tvar fľaše. A to je z pohľadu dizajnéra veľmi zaujímavá, ale aj ťažká úloha. Od začiatku sme so spirit company chceli do dizajnu dostať odkaz na Trenčianske Teplice tak, aby sa TOISON výrazne odlišoval od iných remeselných ginov a výsledok bol zaujímavý a atraktívny aj mimo Slovenska. Ocenenie Red Dot potvrdzuje, že sme na to išli dobre,“ uvádza Juraj Demovič, zakladateľ štúdia Pergamen.

Ovčí zvon a ovčie rúno

Inšpiráciou pre elipsovitý kónicky tvar fľaše s krátkym hrdlom bol ovčí zvon. Podľa legendy totiž liečivé pramene v Trenčianskych Tepliciach objavil chromý pastier pri hľadaní stratenej ovečky. Meno TOISON je následne vypožičané z francúzskeho pomenovania pre ovčie rúno. Povrch číreho skla zdobia po celom obvode husté reliéfne „kučierky“, ktoré pripomínajú ovčiu vlnu. Vlnky v symbole ovečky na hliníkovom uzávere prepájajú symbol liečivej vody a ovečku z legendy.

Fľašu zdobí iba jednoduchá malá etiketa tlačená na hrubom bavlnenom papieri. Dominantný reliéfny názov je razený metalickou zlatou fóliou, zatiaľ čo zadná miniatúrna etiketa je navrhnutá ako transparentná, aby neovplyvňovala bohatú hru svetla na reliéfe skla.

TOISON

Ivana Santová

TOISON

Prestížna „červená bodka“

Dizajnová súťaž ​Red Dot Design Award vznikla už v roku 1954. Založila ju nemecká asociácia „Verein Industrieform“ s cieľom vytvoriť atraktívnejšie prostredie, modernizovať domáci spotrebný tovar a urobiť ho zaujímavejším aj pre export. V podobe „červenej bodky“ sa udeľuje od roku 1992.

Kvôli zachovaniu celkovej diverzity na profesionálnom poli dizajnu sa cena Red Dot Design Awards udeľuje v troch kategóriách: Produktový dizajn, Branding & Komunikačný dizajn a Dizajnový koncept. Každá zo súťaží sa uskutočňuje raz ročne, za účasti odbornej poroty zloženej zo špecialistov z viacerých oblastí. Víťazné návrhy sa následne prezentujú online, ako aj v Múzeách Red Dot, ktoré sa nachádzajú v nemeckom Essene, malajskom Singapure a čínskej metropole Xiamen, Stávajú sa tiež súčasťou pravidelnej ročenky Red Dot Design Yearbook.

01 - Modified: 2021-05-21 13:23:23 - Feat.: 0 - Title: Slovenský obalový dizajn od štúdia Pergamen medzi svetovou elitou 02 - Modified: 2021-05-21 14:38:17 - Feat.: 0 - Title: Slovenský remeselný gin TOISON je na shortliste prestížnych D&AD Awards 03 - Modified: 2021-05-21 13:22:01 - Feat.: 0 - Title: Na trh prichádza prémiový slovenský gin a bylinný likér
01 - Modified: 2022-04-28 11:03:09 - Feat.: - Title: Na trh prichádza prvý slovenský farebný gin TOISON RUBY RED 02 - Modified: 2021-05-21 14:38:17 - Feat.: - Title: Slovenský remeselný gin TOISON je na shortliste prestížnych D&AD Awards 03 - Modified: 2021-05-21 13:22:01 - Feat.: - Title: Na trh prichádza prémiový slovenský gin a bylinný likér 04 - Modified: 2021-05-21 13:23:23 - Feat.: - Title: Slovenský obalový dizajn od štúdia Pergamen medzi svetovou elitou
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 13:54