Google
StoryEditor

Google Mapy oslavujú 15. narodeniny. Najnovším pokladom v Street View sú tatranské chaty

07.02.2020, 07:00
Autor:
redred
Spoločnosť od roku 2005 zmapovala viac ako 220 krajín s Mapami Google vyše miliardu kilometrov.

Pri príležitosti 15. výročia Máp Google bola služba obohatená o ďalšie turistické poklady Slovenska v rámci služby Street View.

Google sa totiž vydal do slovenských veľhôr a so špeciálnym fotoaparátom zavítal na ZbojníckuTéryho chatu, jedny z najvyššie položených vysokohorských tatranských chát. No na to, aby sme mohli objavovať a obdivovať krásy sveta, nielen cez Street View, prešli Mapy Google dlhú cestu.

Spoločnosť Google si pred 15 rokmi stanovila vskutku ambiciózny cieľ – zmapovať celý svet. Možno aj trochu šialený, pokiaľ si spomenieme, ako sa v tej dobe vyhľadávali cestovné informácie – napríklad akou cestou sa dostať z jedného miesta na druhé. S mapou v rukách sa cestovatelia vydávali do neznáma a dúfali, že neprešvihnú tú tretiu odbočku vpravo. Neboli k dispozícii ani informácie, kde je práve zápcha a ako ju možno obísť, či využiť inú alternatívnu trasu. O hľadaní reštaurácií či kaviarní v okolí ani nehovoriac

Miliardy kilometrov

Od svojich počiatkov v roku 2005 prešli Mapy Google dlhú cestu. Spoločnosť odvtedy zmapovala viac ako 220 krajín a teritórií a ľudia prejdú denne s Mapami Google vyše 1 miliardu kilometrov. V rámci máp sú dostupné aj informácie, hodnotenia a recenzie pre 200 miliónov firiem, reštaurácií a kaviarní po celom svete, pričom svojou “troškou” prispievajú aj samotní používatelia, o čom svedčí aj viac ako 20 miliónov príspevkov denne, od aktualizácie máp cez hodnotenia až po fotky. Hnacím motorom pre neustály rozvoj tejto služby je snaha poskytnúť kvalitné mapy všetkým, bez ohľadu na to kde žijú alebo čo potrebujú vyhľadať.

Strojové učenie

Technologické pokroky zohrávajú významnú úlohu v tom, kam sa mapy neustále posúvajú. Automatizácia procesov spracovania mapových podkladov založených na strojovom učení umožňuje zmapovať svet omnoho rýchlejšie. Práve vďaka využitiu strojového učenia je možné do Máp Google pridávať ďalšie užitočné funkcie, ako napríklad Live View (čiže navigáciu, ktorá využíva rozšírenú realitu pre lepšiu predstavu, ktorým smerom kráčať).

Nové slovenské poklady v Street View

Služba Street View uzrela svetlo sveta v roku 2007 a dnes patrí medzi najobľúbenejšie služby dostupné v rámci Máp Google. Na oslavách 15. narodenín Máp Google nesmie chýbať Street View prírastok. Vďaka spolupráci s Klubom slovenských turistov a Horolezeckým spolkom JAMES tak bolo možné nasnímať Zbojnícku aj Téryho chatu, ktoré patria medzi populárne tatranské turistické destinácie. Zobrazenie obidvoch chát v rámci Street View zachytáva krásu našich hôr ako aj samotné chaty a ich okolie, ktoré pre turistov predstavujú vytúžený cieľ.

„Možno by sme sa mali obávať, že sa tradičné vysokotatranské turistické chaty stanú dosiahnuteľné z kresla. Napriek tomu sme k vytvoreniu ich Street View zobrazenia ochotne dali súhlas. Umožní to virtuálne zájsť si na chatu aj ľuďom, čo majú zdravotný hendikep či vyšší vek. A pre mladých, zdravých je to lákavá upútavka na krásne scenérie, za ktorými sa oplatí stúpať tých niekoľko sto výškových metrov a dopriať si endorfínové potešenie z peknej túry, s reálne spoteným chrbtom a reálnou šálkou voňavého čaju na našich chatách,“ komentuje snímanie Peter Dragúň, predseda Klubu slovenských turistov.

Vďaka službe Google Street View majú už dnes používatelia príležitosť navštíviť väčšinu slovenských miest, viaceré hrady a zámky, nechýba ani prírodné dedičstvo, vrátane národných parkov. Google si uvedomuje, že sa infraštruktúra, a to najmä v mestách, mení v čase a neustále sa vyvíja, preto je potrebné snímky pravidelne aktualizovať. Nové snímanie tak napomáha tomu, aby sa používatelia dokázali ešte lepšie zorientovať.

  • Mapy Google využíva aktívne mesačne viac ako jedna miliarda používateľov.
  • Google už zmapoval viac ako 220 krajín a teritórií.
  • Používatelia vytvoria viac ako 20 miliónov rôznych príspevkov denne, vrátane recenzií a hodnotení v Mapách Google a vo vyhľadávaní.
  • Komunitu „Miestnych sprievodcov“ tvorí 120 miliónov nadšencov aktívnych vo vyše 24-tisíc mestách a obciach.
  • Street View snímky na Mapách Google zachytávajú už viac ako 16 miliónov km (to je ako obísť celý svet viac ako 400-krát).
  • Mapy Google pokrývajú satelitnými snímkami viac ako 98 % globálnej populácie.
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. máj 2023 04:05