Shutterstock
StoryEditor

Eventové agentúry sú na pokraji kolapsu. Žiadame o pomoc vládu, hovorí šéf asociácie

13.03.2020, 20:30
Autor:
hrnhrn
Škody spôsobené rušením eventov a podujatí sa už vyšplhali na desiatky miliónov eur. O situácii v eventovej branži hovorí prezident asociácie Tomáš Ručkay.

Od utorka 10. marca platí na Slovensku zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí.Od štvrtkového rána navyše platí na území SR mimoriadna situácia.

Eventový trh, ktorý je tvorený veľkou zmesou odborov a profesií, je vážne a dlhodobo zasiahnutý súčasnou situáciou. Škody spôsobené rušením eventových akcií a rôznych podujatí, sa už vyšplhali na desiatky miliónov eur. O situácii v eventovej branži hovorí prezident BTL komunikačnej asociácie Tomáš Ručkay.

Na Slovensku je mimoriadna situácia. Aký dopad má na eventový biznis?

Aktuálna situácia je už vážna. My, ako organizátori eventových akcií, podujatí, kultúrnych akcií a iných marketingových a zábavných aktivít, si to uvedomujeme veľmi intenzívne. V prvom rade sa nás to všetkých dotýka ako ľudí, rodičov, partnerov, kamarátov. V druhom rade ako zamestnávateľov, živnostníkov a ľudí, ktorí potrebujú zaobstarať obživu nielen sebe, ale celému svojmu tímu, poťažmo všetkým subdodávateľom.

Aké budú dôsledky?

Krehkosť našej branže sa práve ukázala. V momente, keď prišli prvé správy o hrozbách, začali sa rušiť všetky eventy v bezprostrednej blízkosti tohto termínu. Momentálne sa už bavíme o niekoľkomesačnom dopade, čo už má ďalekosiahle následky pre nás všetkých. Niektorí už dnes po dohode znižujú odmeny, iní sa snažia optimalizovať náklady, ale všetky tieto opatrenia budú učinné iba v prípade, ak táto situácia nepotrvá dlhšie ako mesiac. To si dnes nikto netrúfne odhadnúť. Zároveň v našom prípade aj nábeh do lepšieho stavu bude trvať oveľa dlhšie, lebo budeme bojovať s dôverou ľudí stretávať sa na verejných miestach.

Situácia je viac ako kritická. Existuje nejaké riešenie, ktoré by aspoň trochu pomohlo zmierniť následky?

Všetky agentúry sú na pokraji kolapsu už teraz a v prípade, že majú na seba naviazané aj lízingy, kontokorenty a pôžičky, tak ich riziko je ešte oveľa väčšie. Asi by som klamal, keby som tvrdil, že sa tejto situácie nebojíme. Bojíme sa jej svorne všetci a denne dostávam množstvo telefonátov nielen zo Slovenska, ale aj od susedov z Českej republiky, s ktorými riešime aktuálny stav.

Dnešným dňom sme posielali aj list na vládu SR s prosbou o pomoc v akejkoľvek forme. Zároveň sme sa snažili vyjadriť našu solidaritu a ponúkli pomoc. Viem, že viacerí naši dodávatelia sú spolu s nami pripravení v prípade potreby pomôcť či už materiálne alebo vlastnými silami, aby sme vyjadrili solidárnosť a pomohli sa dostať čo najskôr z aktuálneho stavu. Prajem všetkým veľa optimizmu, trpezlivosti a vzájomnej ohľaduplnosti.

​​Prikladáme plné znenie otvoreného listu vláde Slovenskej republiky a viacerým ministerstvám, ktorý BTL komunikačná asociácia zverejnila v piatok 13. marca na svojom webe:

Asociácia eventových agentúr v Slovenskej republike BTLka kontaktuje vládu v súvislosti s dopadmi nového koronavírusu a ochorenia COVID-19

Predslov:
So súčasnou situáciou v našej krajine hlboko súcitíme. Je preto v našom spoločnom záujme ponúknuť Vám a Slovenskej republike naše know-how a skúsenosti s riadením udalostí pri prípadných konzultáciách s krízovými štábmi podľa kulminácie a ďalšieho vývoja situácie. Okrem informovania o vývoji v našom sektore by sme Vám preto radi ponúkli pomoc za všetky agentúry (a dodávateľov) spojených v asociácií eventových agentúr v Slovenskej republike.

Je zrejmé, že okrem iných zasiahnutých odvetví je eventový trh či trh riadených udalostí v SR, ktorý je tvorený veľkou zmesou odborov a profesií, tiež vážne a dlhodobo zasiahnutý súčasnou situáciou. Aj z dôvodu, že eventový trh je veľmi krehký a neexistuje žiaden „nadsubjekt“, ktorý by tento trh mimo brandžových asociácií vytváral a zároveň aj chránil. Profesia v odbore zahŕňa rôzne subjekty – od organizačných eventových agentúr, prenajímateľov priestorov, ubytovacích kapacít, logistických služieb či dopravy až po katering, audio-vizuálne služby, prenájmy dočasných stavieb (stany), inventáru, stavby dekorácií, scén, umelcov, účinkujúcich ako aj mnoho ďalších.

Okrem iného Vás chceme informovať o aktuálnej situácii v segmente, ako aj o dôsledkoch rušenia riadených udalostí, eventov a akcií s cieľom hľadať podmienky spolupráce, ktoré dotknutým subjektom umožnia situáciu „ustáť“ aj v nadchádzajúcich mesiacoch. Jedným z krokov, ktoré vnímame ako nevyhnutné, je preto aj postúpenie a zdieľanie informácií o aktuálnom stave na eventovom trhu smerom k najvyšším orgánom štátnej moci v Slovenskej republike. Detail komunikácie prikladáme nižšie:

Vážený pán predseda vlády,

obraciame sa na Vás menom Slovenskej eventovej asociácie BTLka v súvislosti s aktuálnym dianím týkajúcim sa nového koronavírusu a ochorenia COVID-19, ktorý aj náš sektor veľmi významne zasiahol. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, ktorá vyvrcholila tento týždeň v podobe Usmernenia vydaného hlavným hygienikom, resp. Ústredným krízovým štábom, momentálne vlastnú živnosť vykonávať nesmieme.

Vyššie spomenuté spôsobilo zrušenie všetkých podujatí, či už kultúrneho, športového alebo spoločenského charakteru na najbližšie mesiace. Niektoré boli zrušené vyššie spomenutým usmernením, ale prevažná väčšina bola odvolaná klientmi - zadávateľskými organizáciami z titulu prevencie a opatrení, čo sú, samozrejme, pochopiteľné dôvody, ktoré v žiadnom prípade nechceme spochybňovať.

Náš sektor bol jedným z prvých zasiahnutých touto situáciou, ktorá viedla k okamžitému výpadku príjmov na úrovni 90-100 %, kedy bolo zrušených takmer 100 % zákaziek na nasledujúce 2 až 3 mesiace, ktorých hodnota sa pohybuje v desiatkach miliónoch eur a možno predpokladať, že táto suma nie je konečná. Situácia je o to závažnejšia, že ohrozuje niekoľko tisíc pracovných miest v odvetví, ktoré tvoria malé a stredné firmy a je teda pre mnohé likvidačná.

V mene Slovenskej asociácie eventových agentúr BTLka sa preto obraciame so žiadosťou o pomoc na Vládu Slovenskej republiky. Privítame akúkoľvek nielen finančnú podporu pre zasiahnutých členov, partnerov a dodávateľov z eventovej brandže napríklad aj v podobe:

  • zabezpečenia odkladov odvodov za zamestnancov,
  • zabezpečenie odkladov platieb DPH, preddavkov na dani z príjmu FO a PO atď.,
  • apel na bankové inštitúcie ohľadne možného odloženia splátok úverov pre FO a PO na najbližšie mesiace.

V tejto situácii môže celú brandžu zachrániť akékoľvek zníženie mesačných nevyhnutných nákladov, keďže v súčasnej „vis major“ situácii nevieme dosahovať ani len minimálny príjem.

Radi by sme však ešte raz zdôraznili, že so súčasnou situáciou v našej krajine hlboko súcitíme. Je preto v našom spoločnom záujme ponúknuť Vám a Slovenskej republike naše know-how a skúsenosti s riadením udalostí pri prípadných konzultáciách s krízovými štábmi podľa kulminácie a ďalšieho vývoja situácie (zriaďovanie a manažment dočasných stanovíšť, informačná koordinácia, technické zabezpečovanie núdzovej „offline“ komunikácie v prípade akýchkoľvek výpadkov, atď.) .

Sme pripravení byť Vaším partnerom pri ďalších opatreniach. Veríme, že naše podnety povedú k spoločným riešeniam a podarí sa nám spoločne s krízovou situáciou čo najskôr vysporiadať.

S úctou

Členovia Slovenskej asociácie eventových agentúr BTLka, o.z.

Rozdeľovník: Predseda vlády, Podpredseda vlády, Minister hospodárstva, Minister kultúry, Minister financií, Minister zdravotníctva

01 - Modified: 2022-03-22 17:09:01 - Feat.: - Title: Covid priniesol tiež virtuálne ochutnávky 02 - Modified: 2022-03-11 13:09:39 - Feat.: - Title: Štefan Kozák z Creative PRO: Emócia sa dá dať aj do online eventu 03 - Modified: 2021-12-15 17:40:19 - Feat.: - Title: Volám sa Laia. Do tradičného sveta eventov prinášam digitalizáciu 04 - Modified: 2022-01-10 17:25:18 - Feat.: - Title: Spojili sme reálne prostredie s online priestorom 05 - Modified: 2021-10-20 15:46:17 - Feat.: - Title: Budějovický Budvar priniesol nevšedný zážitok. Krajina, kde pivo rastie na stromoch, zožala úspech
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 12:29