StoryEditor

Môže zmrzlina propagovať homosexualitu? Podľa Putinovho tímu je to možné

06.07.2020, 18:20
Autor:
hrnhrnTASRTASR
V Rusku platí od roku 2013 zákon „na ochranu detí a mladistvých pred LGBT propagandou“.

Od roku 2013 platí v Rusku zákon „na ochranu detí a mladistvých pred LGBT propagandou“, ktorý má chrániť „tradičné hodnoty“. Podľa tímu prezidenta Putina predstavuje štvorfarebná zmrzlina s názvom Raduga (Dúha) hrozbu.

Na svoju propagáciu výrobca zmrzliny údajne používa farebné kombinácie, ktoré pripomínajú LGBT vlajku. Spoločnosť tieto obvinenia popiera.

Na dúhovú zmrzlinu upozornila Putina Jekaterina Lachovová, ktorá je predsedníčkou Ženskej ruskej únie. Podľa jej názoru to možno vnímať ako propagáciu vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia. „Núti naše deti zvykať si na tieto farby i na (dúhovú) vlajku vyvesovanú na veľvyslanectvách (západných krajín),“ uviedla.

Lachovová mala na mysli udalosť z konca júna, keď americké i britské veľvyslanectvá na svojich budovách v Moskve vyvesili dúhové vlajky, ktoré sú tradičným symbolom hnutia LGBT. Dúhová vlajka sa na budove amerického veľvyslanectva objavila 25. júna a o dva dni neskôr takú istú vyvesili aj na britskom veľvyslanectve. Západní diplomati vysvetlili toto svoje gesto túžbou vyjadriť solidaritu so zástupcami komunity LGBT v Rusku a na celom svete.

Rozhlasová stanica Govorit Moskva oslovila výrobcu zmrzliny - spoločnosť Čistaja linija. Jej viceprezident Armen Beniaminov vysvetlil, že dúha "reprezentuje prírodný úkaz, slnko po daždi“. Uviedol, že táto zmrzlina je štvorfarebná a "pokiaľ viem, vlajka komunity LGBT má rôzne farby a je ich viac. Nevidíme preto žiadnu spojitosť s LGBT hnutím a jeho symbolmi,“ dodal.

Čistaja linija / Raduga

Čistaja linija / Raduga

​​V spornom ruskom zákone z roku 2013 sa zakazuje akýkoľvek obsah, ktorý „propaguje pokrivenú mienku o hodnotách netradičných sexuálnych zväzkov“. Chýba však presná definícia toho, čo znamená slovo „propaganda“ či „netradičné sexuálne vzťahy“.

Podľa Putina by sa analýze názvov mali venovať spoločenské organizácie, ktoré zdieľajú "oficiálne stanovisko ruského vedenia". Putin pritom zdôraznil, že by nemalo ísť o "agresívny" prístup", pričom dodal, že "všetko sa aj tak ustriehnuť nedá". Pripomenul, že homosexualita v Rusku nie je zakázaná, zakázaná je však jej propagácia medzi maloletými.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 01:09