Medusa, najväčšia slovenská gastro spoločnosť s viac ako 40 prevádzkami a 1000 zamestnancami, upozorňuje na možné ďalekosiahle dopady na gastro sektor, ak sa zrealizujú plošné a príliš radikálne obmedzenia hromadných podujatí v interiéroch a zatváranie podnikov už o 23. hodine, o ktorých vláda uvažuje.
Táto podmienka je napríklad pre nočné kluby, z ktorých väčšina sa otvára o 22. hodine a zatvára skoro ráno, likvidačná.
Celoplošné obmedzovanie podnikania je cesta do pekla
„Žiaden z potvrdených prípadov slovenskej nákazy nebol z nočného podniku či reštaurácie,“ upozorňuje Peter Štecko, CEO skupiny Medusa a pokračuje: „Ak sa už musia zaviesť mimoriadne opatrenia, mali by byť geograficky cielené a po stabilizácii situácie okamžite uvoľňované. Ďalšie celoplošné obmedzovanie podnikania je cesta do pekla.“
Podľa dostupných informácií väčšina nových prípadov pochádza z cestovania a prostredia cudzineckých ubytovaní a ich nárast zjavne vychádza z lepšieho dosledovávania ohnísk nákazy oproti minulosti.
Prísne ochranné a dezinfekčné opatrenia
Skupina Medusa pravidelne dezinfikuje všetky svoje prevádzky a všade postupne inštaluje špeciálne Germicidal UV žiariče, ktoré v dvoch režimoch (dennom a nočnom) likvidujú všetky vírusy.
V obľúbenom bratislavskom nočnom podniku Trafo majú všetci zamestnanci pri práci nasadené FFP2 respirátory a zamestnávateľom majú nariadené každé dva týždne povinné PCR testy.
Medusa ďalej každý týždeň testuje šiestich vybraných pracovníkov každej svojej prevádzky. Zamestnanci, ktorí boli na dovolenke, hoci aj v krajine, ktorá je označená ako bezpečná, sa môžu vrátiť do práce až po absolvovaní PCR testu, ktorý im, samozrejme, zamestnávateľ prepláca v plnej výške.
DPH patrí v EÚ medzi najvyššie
Reštaurácie a gastro sektor sa stále nedostali na svoju predkrízovú úroveň. V Meduse sú na tom najhoršie prevádzky v biznis centrách a v bratislavskom Starom Meste, ktoré je a ešte asi aj dlho bude bez turistov. Aktuálne za tento júl skupina nedosiahla ani 80 percent tržieb z minulého roka, pritom relevantný plán aj vzhľadom na rast nákladov bol na úrovni 108 percent.
„Zvykáme si na novú realitu a chystáme sa na ťažké jesenné a zimné časy. Tu by nám, okrem nehysterických, presne cielených a rozumných opatrení proti šíreniu pandémie, veľmi pomohla plošná pomoc od štátu v podobe zníženia slovenskej reštauračnej DPH, ktorá v Európskej únii patrí medzi ďaleko najvyššie. To by bola skutočný pozitívny impulz pre domácu spotrebu a množstvo drobných gastropodnikateľov, ktorí z mnohých dôvodov nepožiadali alebo nemohli požiadať o štátnu pomoc,“ uzatvára Peter Štecko.
Slovenská DPH v reštauráciách je zákonom stanovená na 20 percent. Susedné Rakúsko a Maďarsko majú túto daň len 5 percent, Poľsko 8 a Česká republika 10 percent.
Medusa vznikla v roku 2003 otvorením legendárneho podniku Medusa pod Michalskou bránou. Postupne rozšírila svoje pôsobenie o ďalšie prevádzky na Slovensku, v Prahe a v Rakúsku. Do jej portfólia patrí napríklad sieť mediteránnych reštaurácií Primi a Kubu, reštaurácia a bar Rio, trattoria La Pala, sieť pivární Klubovňa, ale aj Áziou inšpirovaný franchise wagamama či nočné hudobné kluby Trafo či Barrock. Na denné business stravovanie v Bratislave aj Prahe je zameraná sieť samoobslužných kantín Presto. Spoločnosť zamestnáva viac ako 1.400 zamestnancov vo viac ako 40 prevádzkach na Slovensku, v Čechách a Rakúsku, v siedmich mestách.
Viac o situácii v HORECA segmente si môžete prečítať v augustom vydaní magazínu Stratégie, ktoré sú práve v predaji.