StoryEditor

McDonald’s končí s plastovým príborom. Vyrobil z neho lavičky

18.03.2021, 13:45
Autor:
redred
Zavedením drevených príborov v slovenských reštauráciách ročne eliminuje až 16 ton plastového odpadu.

Spoločnosť McDonald’s prichádza pri príležitosti Svetového dňa recyklácie s udržateľnou novinkou. V rámci zodpovedného prístupu k životnému prostrediu sa rozhodla vymeniť plastové príbory za drevený variant.

McDonald’s

​Z plastových príborov, ktoré mali byť využité ako posledné, vznikla po zrecyklovaní limitovaná edícia piatich originálnych lavičiek. Tie sú už umiestnené pred vybranými prevádzkami McDonald's iba na Slovensku. Na výrobu lavičiek bolo použitých 400 kilogramov posledných zásob plastových príborov. Lavičky vyrobila košická spoločnosť TOPlast, ktorá sa zaoberá zhodnocovaním technologických plastov cestou recyklácie a výrobou recyklovaného plastu pre všestranné využitie.

Nájdete ich pri reštauráciách v Einparku v bratislavskej Petržalke, na Budatínskej ulici, pri trnavskej prevádzke na Hlbokej ulici, pri diaľničnej prevádzke Beladice a pri novej reštaurácii Novum v Prešove. Originálny dizajn lavičiek ručne premaľoval umelec Matúš Maťátko.

Plastové príbory McDonald’s úplne vymení za variant z brezového dreva, ktoré pochádza zo zodpovedných zdrojov a je overované prostredníctvom systému FSC® (Forest Stewardship Council – medzinárodne uznávaný a funkčný systém certifikácie lesov; podľa World Wildlife Fund ide o najdôveryhodnejšiu schému certifikácie ) alebo PEFC (Program for Endorsement of Forest Certification – program pre podporu trvalo udržateľného obhospodarovania lesov). Použitý vosk na príbore je taktiež prírodný a certifikovaný podľa UEBT (Union for Ethical Biotrade).

McDonald’s už v novembri 2019 predstavil program pod označením „Better M“, v ktorom sa zameriava najmä na inovatívne a ekologickejšie obalové alternatívy vlastných produktov. Na globálnej úrovni si vytýčil cieľ do roku 2025 používať iba obaly z obnoviteľných, recyklovaných či certifikovaných zdrojov. V minulosti spoločnosť nahradila plastové slamky papierovými.

„Sme najväčším quick-service reťazcom reštaurácií na Slovensku a neustále sprísňujeme procesy zaisťovania zdrojov obalových materiálov a prepravy, aby sme v čo najväčšej možnej miere znižovali našu ekologickú stopu. Našim cieľom je minimalizovať používanie plastov na prevádzkach, a preto sme sa rozhodli zaviesť drevený variant príborov čo najskôr to bolo možné. Zostatkové plastové príbory sme účelovo zrecyklovali a vytvorili  limitovanú edíciu pútavých piatich lavičiek, “  hovorí Lucia Poláčeková, PR supevisor pre McDonald’s Slovakia.

Zaujímavosti v oblasti zodpovedného prístupu k životnému prostrediu z McDonald’s:

V McDonald’s sú štandardom LOV fritézy s až 40 percentnou úsporou oleja. Všetok použitý olej následne putuje na ďalšie energetické spracovanie.
McDonald's triedi obaly po zákazníkoch vo svojich slovenských reštauráciách už od roku 2003.
Až 74 percent odpadu z McDonald’s bolo v roku 2019 materiálovo recyklovaného alebo využitého k výrobe energie.
Zavedenie drevených príborov v slovenských McDonald's reštauráciách  ročne eliminuje až 16 ton plastového odpadu.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
11. jún 2023 02:16