Úradníci ministerstva hospodárstva potvrdili, že za máj 2021 už s pomocou s nájomným nepočítajú, hoci mnohé reštaurácie sú stále zatvorené a s otvorením hudobných klubov a diskoték sa tak skoro ani nepočíta.
Jeden z členov iniciatívy Zachráňme gastro! dostal v stredu 12. 5. 2021 z Ministerstva hospodárstva SR list, v ktorom Tím nájomné píše: „V súčasnosti sa neplánuje predĺženie obdobia sťaženého užívania na mesiac máj 2021.“
„Je to veľmi smutné,“ hovorí Ján Laš, hovorca iniciatívy Zachráňme gastro! „Mnohé reštaurácie ešte neotvorili, o diskotékach a hudobných kluboch sa nikto ani neodvažuje uvažovať, hoci prevádzkové hodiny sú pre nich, samozrejme, absolútne likvidačné, ale pandémia podľa MH SR už končí. Znamená to, že v gastropodnikatelia postihnutých regiónoch a majitelia hudobných klubov a diskoték sa majú ísť pásť?“
Koniec, pomerne problémovej pomoci s nájomným, ktorá vyžadovala pre mnohých prenajímateľov komplikovanú súčinnosť, viacerí podnikatelia tu už dávnejšie dosiahli jej strop vo výške 800 tisíc euro, a nemôžu ju už žiadať, hoci pomoc pre stredné a veľké podniky z ministerstva dopravy nebola stále vypísaná (14 mesiacov od začiatku pandémie!). Situácia je tak ranou pod pás pre siete podnikov, ktoré férovo podnikajú pod jedným IČO-m, reštaurácie v problémových regiónoch a majiteľov hudobných klubov a diskoték, ktorí sú nepretržite zatvorení už od 2. septembra 2020.
10-tisíc vs. 100-tisíc
„Toto neustále doprosovanie je únavné a neuveriteľne ponižujúce. „Kvôli 10-tisíc zamestnancom železiarní letí celé ministerstvo financií do Pittsburghu a 100-tisíc ľudí z gastronómie je neustále odsúvaných,“ pokračuje hovorca iniciatívy Zachráňme gastro! Ján Laš. „Aj my tu platíme dane, aj my máme e-kasy, nežiadame nič viac, ako ostatní podnikatelia – chceme pracovať. Ale ak máme byť z rozhodnutia vlády zatvorení (a ostatní popri nás veselo podnikajú), áno, chceme adekvátne kompenzácie a pomoc – vrátane pomoci v mesiacoch, keď sa naši zamestnanci nemôžu naplno venovať svojej práci.“
Gastrosegment je na kolenách – situácia k 17. 5. 2021:
- Najočakávanejšia avizovaná pomoc z ministerstva dopravy, ktorá má šancu prikryť aspoň časť fixných nákladov, bola pre tento rok vypísaná len nedávno. Tí, ktorí majú viac prevádzok, pritom o podporu požiadať ešte (14 mesiacov po začiatku pandémie!) reálne ani nemohli. Kvôli schéme de minimis o túto pomoc nebude môcť až do spustenia veľkej schémy žiadať viac a viac podnikateľov.
- O zníženej DPH na reštauračné služby, aká je v Rakúsku, Maďarsku, Česku i Poľsku ministerstvo financií nechce ani počuť, hoci je to najjednoduchšia a najadresnejšia pomoc, ktorá existuje.
- Na rozdiel od iných krajín, kde bola zavedená okamžite, prišla 100 % náhrada miezd až takmer po roku, platí od februára 2021. Dovtedy sme si ľudí, ktorých sme nesmeli pustiť do práce, financovali úplne alebo sčasti sami. Nikto nám tie peniaze nevráti. Samozrejme, dnes sa vyplácajú (poväčšine z úverov) zamestnancom a štátu marcové zálohy na platy a odvody a podnikatelia majú z ministerstva práce ledva vyplatený december – a mnohí ani to nie.
- Schéma nájomného z ministerstva hospodárstva ani zďaleka nepokrýva všetkých gastropodnikateľov (vlastná nehnuteľnosť, neochota prenajímateľov, prílišná byrokracia a ďalšie faktory ju spravili nedostupnou pre stovky podnikov), a tí nemajú šancu to zmeniť, hoci tí ju pripomienkujú už dlhé mesiace. Navyše je obmedzená maximálnou sumou 800 tisíc euro a už teraz úradníci avizujú, že má byť ku koncu apríla uzatvorená.
„Bez zlého úmyslu, či vyhrážania sa, myslíme si, že táto diskriminácia slovenských podnikateľov sa politikom a ekonomike štátu môže naozaj vypomstiť vo forme krachov, likvidácie celých odvetví minimálne v niektorých regiónoch a v úrovni služieb, ktoré potom turisti, ale Slováci, budú vyhľadávať v zahraničí. A tratiť na tom bude celé Slovensko,“ uzatvára Ján Laš.