TASR/Kriminálny úrad finančnej správy
StoryEditor

Otvorením hraníc sa zvýšil podiel nezdanených tabakových výrobkov

16.03.2022, 09:59
Autor:
(red)(red)
Fajčiari pri minuloročnom výraznom raste spotrebných daní siahli po dovážaných alebo dokonca nelegálnych produktoch.

Postupné obnovovanie ekonomického života v druhom roku pandémie Covid-19, okrem otvárania hraníc, prinieslo so sebou aj medziročný nárast zastúpenia nezdanených tabakových výrobkov v slovenských uliciach. Medziročný rast o 0,3 percentuálneho bodu na úroveň 4,4 % znamená, že viac fajčiarov pri minuloročnom výraznom raste spotrebných daní siahlo po dovážaných alebo dokonca nelegálnych produktoch. Vyplýva to z každoročnej analýzy Empty Pack Survey, ktorú pre tabakový priemysel spracovala spoločnosť Nielsen.

Vrcholy z obdobia rokov 2017-2019, kedy podiel nezdanených produktov dosahoval 5,7-6,4%, sme zatiaľ ešte nedosiahli.

Falšované značkové cigarety tvorili v zisťovaní za rok 2021 až 1,6 %. Okrem takmer dosiahnutého rekordu z roku 2017 (1,7%) to znamená najvyšší podiel (36,4%) na nezdanených produktoch od roku 2013, teda od kedy sa tejto analýze venuje tabakový priemysel na Slovensku.

Finančná správa vyvíja maximálne úsilie pri kontrole vonkajšej hranice Európskej únie, ako aj pri daňovom dozore nad výrobou a pohybom tabakových výrobkov na celom území Slovenska, aby bol objem nelegálneho trhu čo najmenší. Biznis s nelegálnym obchodom s tabakovými výrobkami sa úspešne darí potláčať aj Kriminálnemu úradu Finančnej správy SR.

„Vďaka mimoriadnemu nasadeniu príslušníkov KÚFS sa v minulom roku podarilo zaistiť vyše 200 ton nelegálneho tabaku, vyše 72 miliónov kusov cigariet a 11 výrobných liniek. Okrem toho sa podarilo zaistiť aj komponenty na výrobu ďalších približne 100 miliónov kusov cigariet. Aj to je dôkaz, že vyvíjame maximálne úsilie na to, aby sme chránili záujmy nielen Slovenska, ale aj Európskej únie,“ uviedol prezident Finančnej správy SR Jiří Žežulka.

Väčší cezhraničný pohyb sa prejavil na náraste nezdanených tabakových výrobkov v mestách v blízkosti s hranicami s Ukrajinou. Na týchto lokalitách zaznamenala štúdia Empty Pack Survey až tretinový podiel.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 17:55