Roman Roj
Creative Director
oh my DOT
Myslím si, že skôr, ako si my marketéri zodpovedieme otázku „ako budovať love brand“, je potrebné si odpovedať, či to aj naozaj potrebujeme. Nie každý brand totiž potrebuje mať pred sebou aj slovíčko „love“. Náš stratég Peťo Urbanec mi na moju otázku o love brandoch povedal, že sú ako jednorožce, sem-tam sa nejaký objaví, ale väčšina značiek sú iba koníky. A myslím si, že byť len koníkom je niekedy úplne v poriadku, napríklad keď sme brand, čo ľuďom dodáva plyn alebo ponúka bežný účet. Snaha byť v takomto prípade love brandom je tak trochu zbytočná, niekedy aj smiešna.
Love brandom sa totižto stáva len v očiach marketingového tímu a agentúry, ale v skutočnosti si bežný zákazník takéto puto vytvorí len veľmi ťažko. O love brande rozhoduje predovšetkým produkt samotný, pretože je to v prvom rade o vzťahu k produktu. Najlepšie to funguje, ak tým produktom signalizujeme okoliu svoj status alebo príslušnosť k nejakej komunite. Napríklad pri oblečení si ľudia vedia vybudovať takýto vzťah k značke, lebo si myslia, že keď ju nosia, tak to o nich niečo hovorí.
A teda, ak máme dobrý produkt, ku ktorému si ľudia vedia vytvoriť vzťah, môžeme sa baviť o tom, čo môžeme urobiť pre to, aby sa z našej značky stal love brand. No a tu si myslím, že platia najväčšie klišé a mokré sny nás všetkých v marketérskej bubline. Dlhodobosť, konzistentnosť, úprimnosť, emócie v komunikácii a ideálne aj nejaký ten purpose a CSR rozmer.
Jakub Svetlík
Associate Creative Director
Istropolitana Ogilvy
Srdiečková značka sa nezrodí zo dňa na deň. Je to proces, v ktorom hlavnú úlohu hrajú konzistentný brandbuilding a relevantné insighty cieľovky. Objavujú sa prípady, keď love brand zo značky robí samotný produkt, ktorý je natoľko unikátny, že nepotrebuje nejako špeciálne komunikovať. Na vybudovanie love brandu však niekedy netreba špičkový produkt, ale skôr presne trafiť potreby a nastavenie cieľovky. A to vďaka komunikácii, ktorá búra stereotypy a zároveň vytvára silné emócie. Inšpiráciu môžeme čerpať zo zahraničných sucessfull stories.
Napríklad značka Liquid Death, ktorá neobyčajne komunikuje svoje plechovky obyčajnej vody. Nastavením prelomovej komunikácie v segmente sa z obyčajnej balenej vody stala jedna z najžiadanejších značiek vody pre gen-Z a hodnota firmy nedávno prekročila 700 miliónov dolárov. Win-win. Takéto príklady len dokazujú, že kľúčom k zamilovaniu sa do značky je spojenie správne zvolenej stratégie s nadp...
Zostáva vám 85% na dočítanie.