Počas víkendu sa zástupy turistov prizerali, ako na most v centre Prahy vchádzajú ruské tanky. Nakrúcanie filmu pod názvom Palach dospelo k scéne z 21. augusta 1968, keď sa hlavný hrdina pokúša vysvetliť vojakom, že okupujú krajinu, ktorej prezident bojoval na východnom fronte proti Hitlerovi.
Film režiséra Roberta Sedláčka podľa scenára Evy Kantůrkovej bude mať premiéru budúci rok práve 21. augusta. Kvôli dramatickým okamžikom pred pražským Rudolfínom bolo miesto nakrúcania uzavreté a doprava obmedzená, štáb sa na nakrúcanie chystal od skorého sobotňajšieho rána. Informoval o tom portál iDnes.cz.
Na rozdiel od trojdielnej minisérie Horiaci ker (Hořící keř) z produkcie HBO, ktorá začala scénou Palachovho upálenia v januári 1969, chce nový projekt sledovať postupné rozhodovanie študenta až k činu, ktorým sa snažil prebudiť rezignovaný národ. A horiaca postava bežiaca k soche svätého Václava nový film naopak uzavrie.
Sobotňajšie nakrúcanie začalo symbolicky pred Filozofickou fakultou, kde Palach študoval, na námestí, ktoré dnes nesie jeho meno. Pred kamerou sa objavili dobové električky, autá i vojenská technika, a tiež dvesto päťdesiat komparzistov v civile i dobových uniformách.
Titulnú rolu Jana Palacha, ktorý mal vtedy dvadsať rokov, hrá Viktor Zavadil. Snímka vzniká v produkčnej spoločnosti Cineart, jedným z koproducentov je aj RTVS.
Jan Palach bol český študent histórie Filozofickej fakulty Karolovej univerzity v Prahe, ktorý sa 16. januára 1969 upálil na protest proti okupácii Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy. Na následky zranení zomrel o tri dni neskôr. Pred smrťou napísal viacero listov, v ktorých svoj čin odôvodnil. Na jeho pohrebe sa zúčastnili státisíce ľudí.
Pri príležitosti 20. výročia úmrtia Jána Palacha v roku 1989 prerástli verejné občianske spomienkové aktivity do najväčšej demonštrácie proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku od konca 60. rokov 20. storočia, známe sú pod menom Palachov týždeň. O 10 mesiacov neskôr sa totalitný režim v Česko-Slovensku zrútil.