Dôvody vzniku dezinformácií a hoaxov môžu byť rôznorodé, od snahy zviditeľniť sa, cez snahu zarobiť, až po snahu účelovo ovplyvniť verejnú mienku. Naopak, dôvody ich šírenia môžu byť omnoho prozaickejšie. Stačí nedostatok overených informácií, či túžba pochopiť problémy sveta prostredníctvom banálnych vysvetlení, a pôvodca dezinformácie má odrazu vhodné médium na jej šírenie. No a čo je jednoduchšie a rýchlejšie, ako šírenie dezinformácií prostredníctvom sociálnych sietí? Veď stačí raz kliknúť.
Kto je zodpovedný
Na konci cesty dezinformácie môže byť zastúpenie extrémistov v parlamente, nenávisť voči menšinám či dokonca priame ohrozenie života a zdravia ľudí. Preto je nevyhnutné pýtať sa, kto a v akej miere je zodpovedný za následky šírenia dezinformácií. A rovnako dôležité je pýtať sa, kde končí sloboda prejavu, ktorou sa šíritelia hoaxov tak neúprosne bránia.
Na túto poslednú otázku dáva čiastočne odpoveď Ústava SR, ktorá na jednej strane zaručuje právo každého vyjadrovať svoje názory, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu, ale na druhej strane pripúšťa obmedzenie tejto slobody zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti...
Zostáva vám 85% na dočítanie.