Facebook Kristiána Čekovského
StoryEditor

Predseda Rady RTVS upozorňuje na účelovosť konania poslanca Čekovského

10.11.2021, 11:25
Autor:
TASRTASR
Názorové nezhody medzi vedením RTVS a predsedom mediálneho výboru Čekovským sa vyostrujú.

Za stanoviskom parlamentného výboru pre kultúru a médiá o neplnení si zákonných povinností členov Rady RTVS je ambícia predsedu parlamentného výboru Kristiána Čekovského (OĽaNO) dosiahnuť cez personálne zmeny vplyv na na voľbu šéfa RTVS.

Naznačuje to predseda rady RTVS Igor Gallo, pripomínajúci, že pri prípadnej legislatívnej zmene a presune kompetencie voľby generálneho riaditeľa RTVS z parlamentu na Radu chce mať v tomto orgáne Čekovský spriaznených ľudí. „Preto vnímam aj dnešný krok ako jeho pokračujúcu snahu škandalizovať členov rady a presadiť jej odvolanie,“ uviedol Gallo pre TASR.

Zdôraznil, že Čekovský bol prítomný na minulotýždňovom mimoriadnom rokovaní Rady RTVS, na ktorom závery kontroly prezentoval predseda NKÚ Karol Mitrík. „Na vlastné uši mohol počuť interpretáciu záverov kontroly zo strany pána Mitríka. Aj napriek tomu je jeho vnímanie úplne iné. Už vtedy som avizoval, že pán predseda to chce obrátiť voči Rade,“ povedal Gallo.

Čekovského vyjadrenia považuje za účelovú a podľa vlastnej potreby modifikovanú interpretáciu jednej vety zo zákona. Upozorňuje, že Rada nemôže byť zodpovedná za akékoľvek pochybenie manažmentu. Zvýrazňuje pritom, že v prípade kontroly NKÚ nejde o zistenia vážnych porušení zákona. „Skôr o formálne náležitosti v súvislosti s dodržiavaním internej dokumentácie riadenia,“ upozornil Gallo. Pripomenul aj to, že manažment RTVS si chybu priznal a prijal kroky na odstránenie nedostatkov.

Podľa mediálneho výboru si Rada RTVS neplní povinnosti

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá v utorok skonštatoval, že Rada RTVS si neplní zákonom stanovené povinnosti, podľa ktorých má dohliadať na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť nakladania s verejnými prostriedkami RTVS. 

Mediálny výbor tým reaguje na závery zo správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktoré vníma ako potvrdenie nehospodárneho a netransparentného vedenia verejnoprávnej inštitúcie. Keďže podiel viny dáva aj Rade RTVS ako orgánu dohľadu, v uznesení odporúča, aby aj v pléne Národnej rady prijali poslanci uznesenie, v ktorom budú konštatovať, že Rada RTVS si neplní svoje zákonné povinnosti. V prípade opakovaného konštatovania môže parlament radu odvolať.

Manažment RTVS s Čekovským nesúhlasí

S interpretáciou zistení NKÚ zo strany parlamentného výboru a jeho predsedu nesúhlasí manažment verejnoprávneho média, taktiež ho vníma ako účelové. Poukazuje pritom na to, že NKÚ nezistil žiadne porušenia zákona o rozpočtových pravidlách a upozorňuje, že nebolo v tomto smere vedené ani žiadne správne konanie. Preto vyjadrenia Čekovského o nehospodárnosti a netransparentnosti odmieta.

NKÚ vo svojej správe Zmluvné vzťahy v RTVS, zameranej na obdobie rokov 2018 - 2020, konštatuje, že RTVS pri výbere programov nevytvorila dostatočné súťažné prostredie, ktoré by zamedzilo možným subjektívnym rozhodnutiam pri selekcii nových formátov do vysielania. Upozorňuje pritom, že subjektívne rozhodnutie nemusí byť tým najlepším pri použití verejných zdrojov. 

RTVS prisľúbila aktualizáciu svojich interných smerníc, zdôrazňuje však, že pri tvorbe umeleckého konceptu bude konečné rozhodnutie vždy na pleciach zodpovedných dramaturgov. Telerozhlas zároveň zdôrazňuje, že NKÚ nezistil porušenie zákona, ktoré by viedlo k správnemu konaniu. Oceňuje naopak, že NKÚ verifikoval dlhodobo prezentovaný názor o podfinancovaní verejnoprávneho média.

01 - Modified: 2021-10-25 13:10:05 - Feat.: 0 - Title: Najvyšší kontrolný úrad ukončil kontrolu v RTVS 02 - Modified: 2021-11-03 15:11:07 - Feat.: 0 - Title: Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že výber programov RTVS nezabezpečuje dostatočnú súťaž 03 - Modified: 2021-10-19 14:23:16 - Feat.: 0 - Title: RTVS prezentoval mediálnemu výboru výsledky svojej činnosti a hospodárenia
01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 15:08